TOKIO, Na većini azijskih berzi jutros se trguje oprezno jer ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama zbog rasta napetosti u Ukrajini i Turskoj, što bi moglo ponovo izazvati previranja na tržištima u razvoju.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,2 odsto, a cijene akcija pale su i u Australiji, 0,5 odsto.
Berzovni indeksi u Singapuru, Južnoj Koreji, Šangaju i Hong Kongu porasli su, pak, između 0,1 i 1,3 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio gotovo nepromijenjen u odnosu na juče.
Znatan rast cijena akcija u Šangaju i Hong Kongu zahvaljuje se nadi ulagača da će kineska centralna banka uskoro preduzeti određene korake kako bi podstakla rast druge po veličini svjetske ekonomije, s obzirom da svi posljednji podaci ukazuju na njeno usporavanje.
Na ostalim se berzama, pak, trguje oprezno jer se ulagači plaše da bi napetost u Ukrajini i Turskoj mogla izazvati poremećaje na tržištima u razvoju, što bi, kao i krajem januara, moglo podstaći i ulagače na najvećim svjetskim berzama na prodaju akcija.
Ukrajinska valuta pod snažnim je pritiskom jer je Rusija najavila vojne vježbe nedaleko od ukrajinske granice, nakon što je svrgnut ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič.
Turska je valuta, pak, pod pritiskom zbog protesta protiv predsjednika Erdogana zbog sumnje u korupciju.
Oprez ulagača posljedica je, takođe, stagnacije berzovnih indeksa na Wall Streetu zbog nesigurnosti uoči drugog dijela polugodišnjeg izvještaja o monetarnoj politici i ekonomskoj situaciji predsjednice Feda Janet Yellen u Kongresu u četvrtak.
Ulagače najviše zanima kako će se Yellen osvrnuti na niz slabijih nego što se očekivalo ekonomskih podataka. Hoće li ih i ona pripisati samo lošem vremenu ili će upozoriti da je zamah ekonomije ipak ponešto oslabio? Hoće li, ipak, ublažiti retoriku po pitanju smanjenja podsticajnih mjera?
U prvom dijelu svjedočenja prije nekoliko sedmica Yellen je signalizirala da bi se tempo smanjenja programa kupovine obveznica mogao zadržati. U decembru i januaru Fed je te programe smanjio za po 10 milijardi dolara mjesečno.
Odmak ulagača od rizičnijih investicija podstakao je, pak, na valutnim tržištima uspon dolara i drugih valuta koje se smatraju sigurnijim utočištem za kapital u nesigurna vremena.
Zbog toga je kurs evra prema američkoj valuti pao s jučerašnjih 1,3740 na 1,3685 dolara, nedaleko najnižeg nivoa u dvije sedmice.
„S obzirom na pad prinosa na američke državne obveznice i stagnaciju cijena akcija na Wall Streetu, jačanje dolara prije bi se moglo pripisati nesklonosti ulagača prema riziku nego povjerenju u rast američke ekonomije“, kaže Masafumi Yamamoto, analitičar u kompaniji Praevidentia Strategy.
U odnosu na japansku valutu, cijena dolara stabilno se kreće na jučerašnjem nivou od oko 102,30 jena, dok je kurs evra skliznuo na 140,10 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 140,80 jena. Hina