TOKIO, Na azijskim se berzama jutros trguje oprezno, premda je juče na Wall Streetu prekinut petodnevni pad cijena akcija, jer ulagače zabrinjava pat pozicija u američkom Kongresu u raspravi o budžetu.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,3 odsto, dok su cijene akcija u Šangaju, Hong Kongu, Južnoj Koreji, Australiji i Singapuru ojačale između 0,2 i 0,5 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u plusu 0,1 odsto.
Premda su juče na Wall Streetu cijene akcija porasle, podstakunte dobrim vijestima s američkog tržišta rada, na azijskim se berzama jutros trguje oprezno.
„Premda su vijesti s tržišta rada dovoljno pozitivne da bi ponešto podstakle cijene akcija, nužno je više podataka o jačanju oporavka američke ekonomije, kao i dogovor u Washingtonu“, kaže Lim Dong-rak, analitičar u Hanyang Securities.
Oprez na tržištu posljedica je približavanja roka do kojega bi američki Kongres trebao donijeti budžet za iduću fiskalnu godinu, koja počinje 1. oktobra. Ne postigne li se do kraja septembra dogovor između republikanaca i demokrata, državne službe neće se moći finansirati.
A napretka u raspravi još uvijek nema, kao ni u razgovorima o povećanju nivoa dozvoljenog zaduživanja države, kako bi vlada mogla ispuniti sve svoje finansijske obaveze.
I dok je posljednjih dana dolar zbog toga bio pod pritiskom, jutros se njegov kurs stabilizovao.
Kurs evra kreće se oko 1,3480 dolara, dok je juče u ovo doba iznosio 1,3520 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena dolara skliznula je s jučerašnjih 98,80 na 98,60 jena.
I evro je oslabio prema japanskoj valuti, pa mu je kurs skliznuo na 132,90 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 133,70 jena.
Nakon što je juče porasla za 30-ak centi, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku za toliko pala, na 102,70 dolara po barelu. Hina