TOKIO, Na azijskim se berzama jutros trguje oprezno, dok je kurs evra prema američkoj valuti, po prvi put od septembra prošle godine, zaronio ispod nivoa od 1,32 dolara, jer bi Evropska centralna banka uskoro mogla dodatno ublažiti monetarnu politiku.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,4 odsto, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji i Singapuru porasle između 0,2 i 0,4 odsto.
Berzovni indeksi u Hong Kongu, Australiji i Šangaju oslabili su, pak, od 0,2 do 0,5 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,1 odsto.
Oprezno trgovanje na azijskim berzama posljedica je pada S&P 500 indeksa s rekordnog nivoa u petak, kada je ulagače zabrinula predsjednica Feda Janet Yellen, koja u svom govoru na skupu centralnih bankara u Jackson Holeu nije dala naslutiti kada će centralna banka povećati ključne kamatne stope.
Analitičari ocjenjuju da su njene izjave bile opreznije nego inače, kada je najavljivala da Fed neće žuriti s povećanjem kamata, što bi moglo značiti da će centralna banka monetarnu politiku zaoštriti prije nego što se na tržištu očekuje.
S druge strane, na istom je skupu predsjednik Evropske centralne banke Mario Draghi poručio da je ECB spremna reagovati svim raspoloživim sredstvima ako inflacija nastavi padati.
Ciljana stopa inflacije ECB-a iznosi oko 2 odsto, dok analitičari procjenjuju da će podaci o inflaciji u evrozoni, koji će biti objavljeni u petak, pokazati da su u avgustu potrošačke cijene porasle svega 0,3 odsto, dok je u julu inflacija iznosila 0,4 odsto na godišnjem nivou. To bi značilo dublje uronjavanje u ‘opasnu zonu’, kako ECB naziva tako niske inflacijske stope, i veću opasnost od deflacije.
„Draghi je istakao da su smanjena inflacijska očekivanja kratkoročno, srednjoročno i dugoročno, te da će o tome biti riječi na sjednici ECB-a u septembru. Čini mi se da slijedi dalje labavljenje monetarne politike“, kaže Ray Attrill, strateg u National Australia Bank.
Zbog toga se na valutnim tržištima evro našao pod pritiskom, pa je jutros njegov kurs zaronio na svega 1,3185 dolara, najniži nivo od septembra prošle godine, dok je u petak iznosio 1,3245 dolara.
Dolar je ojačao i prema japanskoj valuti, pa je njegova cijena skočila sa 103,86 jena, koliko je iznosila u petak, na 104,20 jena, nadomak najvišeg nivoa u sedam mjeseci.
Pad jena posljedica je izjave guvernera japanske centralne banke Haruhiko Kurude da će Bank of Japan nastaviti voditi agresivno popustljivu monetarnu politiku sve dok javnost ne bude sasvim uvjerena da je deflacija u Japanu pokopana.
Kurs evra prema japanskoj valuti stabilno se jutros kreće na nivoima od petka, oko 137,60 jena. Hina