TOKIO, Na većini azijskih berzi cijene su akcija u petak blago porasle, nakon četiri dana pada, što se zahvaljuje novim rekordima na Wall Streetu, no trguje se oprezno uoči objave izvještaja o zaposlenosti u SAD-u.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,5 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru, Južnoj Koreji i Australiji porasle između 0,1 i 0,8 odsto.
Berzanski indeksi u Hong Kongu i Šangaju skliznuli su, pak, oko 0,5 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,2 odsto, pa bi ove sedmice mogao zabilježiti gubitak od oko 1,8 odsto.
Azijske ulagače ohrabrili su jučerašnji novi rekordni dosezi Dow Jones i S&P 500 indeksa na Wall Streetu, nakon poruke predsjednika Evropske centralne banke (ECB) Marija Draghija da se pripremaju dodatne mjere za suzbijanje rizika od deflacije u evrozoni bude li potrebno.
Kao što se očekivalo, čelnici ECB-a zadržali su na jučerašnjoj sjednici ključne kamate nepromijenjene na rekordno niskih 0,05 odsto, no Draghi je poručio da su moguće i nekonvencionalne mjere monetarne politike.
“Ukaže li se potreba za dodatnim mjerama suzbijanja rizika predugog perioda niske inflacije, upravno vijeće jednoglasno je spremno preduzeti i dodatne nekonvencionalne instrumente u okviru svog mandata”, kazao je Draghi.
Ulagači su pozitivno reagovali na tu poruku, jer to znači da je ECB, kao i japanska centralna banka, spremna i dalje voditi izuzetno labavu monetarnu politiku, što pogoduje tržištima kapitala.
Ipak, na tržištima ne vlada euforija, jer poruke ECB-a znače da ekonomija evrozone nije baš u dobroj formi.
“Akcije trenutno djeluju jeftino u poređenju s drugim investicionim klasama, no ulagači su oprezni jer tržište djeluje pregrijano”, kaže Yun Yunoki, strateg u kompaniji Nomura Securities.
Ulagači nisu voljni znatnije mijenjati pozicije i zbog toga što će poslijepodne biti objavljen izvještaj o zaposlenosti u SAD-u, koje obično znatno utiče na smjer tržišta.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u oktobru otvoreno 233.000 novih radnih mjesta. Taj bi podatak potvrdio da je nedavni zaključak Feda o jačanju tržišta rada bio ispravan te da se bliži vrijeme kada će američka centralna banka, po prvi put od 2008. godine, povećati ključne kamatne stope.
Kako se u SAD-u iduće godine očekuje zaoštravanje monetarne politike, dok će ECB vjerovatno morati dodatno popustiti stegu, na valutnim je tržištima kurs dolara prema evru dostigao najviši nivo u dvije godine.
Jutros se kurs evra kreće oko 1,2370 dolara, najnižeg nivoa od avgusta 2012. godine, dok je juče u ovo doba iznosio 1,2485 dolara.
“Trgovanje valutama pod uticajem je različitih izgleda za monetarnu politiku u SAD-u i Evropi. Dok god postoji mogućnost od dodatnog labavljenja monetarne politike u Evropi, dotle će evro biti pod pritiskom”, kaže Kathy Lien, direktorica u fondu BK Asset Management.
U odnosu na japansku valutu, kurs dolara kreće se jutros oko 115,30 jena, nedaleko najvišeg nivoa u sedam godina od 115,52 jena, koji je dostigao juče.
Zahvaljujući tome, dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 88,17 bodova, najvišeg nivoa od juna 2010. godine.
Budu li podaci o zaposlenosti u SAD-u bolji nego što se očekuje, dolar bi poslijepodne mogao dodatno ojačati. Budu li slabiji, ulagači će, kažu analitičari, vjerovatno početi povlačiti zaradu s tržišta, pa bi kurs dolara mogao pasti. Hina