TOKIO, Na azijskim se berzama jutros trguje oprezno, kao i juče na Wall Streetu, dok je dolar ojačao, nakon što je Fed ukinuo programe kupovine obveznica i poručio da američka ekonomija stabilno raste.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu oko 0,6 odsto, a za toliko su porasle i cijene akcija u Australiji te Šangaju.
Berzanski indeksi u Južnoj Koreji, Singapuru i Hong Kongu pali su, pak, između 0,1 i 0,5 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,3 odsto.
Oprez ulagača posljedica je jučerašnjeg pada berzanskih indeksa na Wall Streetu, nakon što je Fed ukinuo programe kupovine državnih i hipotekarnih obveznica, poznate kao ‘kvantitativno popuštanje tri’. Te programe Fed je uveo još 2008. na vrhuncu finansijske krize, a do ove godine mjesečno je kupovao obveznice u vrijednosti od oko 85 milijardi dolara.
Ukidanje tih programa se očekivalo, jer je Fed od početka godine postupno smanjivao mjesečne iznose kupovine obveznica kako bi se tržišta prilagodila novim okolnostima u kojima bi manje zavisilo o podsticajnim monetarnim mjerama.
Međutim, nakon dvodnevne sjednice, čelnici Feda izdali su saopštenje u kojemu je osvrt na ekonomiju i tržište rada optimističniji nego što se očekivalo.
Stoga su, premda u saopštenju Feda i dalje stoji da će kamate još neko vrijeme ostati na rekordno niskim nivoima, zaredale špekulacije da bi centralna banka mogla povećati cijenu novca prije nego što se procjenjivalo.
“Očekivalo se da će Fed ukinuti programe kvantitativnog popuštanja, no niko nije očekivao da će biti toliko optimističan po pitanju tržišta rada”, kaže Kathy Lien, direktorica u fondu BK Asset Management.
Ukidanjem programa kupovine obveznica tržište je izgubilo jednu od bitnih poluga rasta cijena akcija, pa su se ulagači nadali da Fed neće žuriti s povećanjem kamata koje se još od kraja 2008. kreću na rekordno niskim nivoima od oko nula odsto.
Stoga ih je zabrinulo saopštenje u kojemu čelnici Feda izražavaju uvjerenje da američka ekonomija stabilno raste, te da se tržište rada oporavlja.
To je podstaklo rast kursa dolara, prinosa na 5-godišnje američke obveznice, dok su cijene akcija na Wall Streetu pale.
“Kretanja na tržištu poručuju nam da je Fed korak bliže povećanju kamata zbog poboljšanja situacije na tržištu rada”, kaže Andrew Wilkinson, analitičar u kompaniji Interactive Brokers.
A nakon poruka iz američke centralne banke, dolar je na valutnim tržištima znatno ojačao. Njegov indeks, koji pokazuje vrijednost dolara u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, dostigao je jutros 86,29 bodova, najviši nivo u tri sedmice.
Pritom se kurs dolara prema japanskoj valuti probio iznad 109 jena, dok je juče u ovo doba iznosio oko 108,20 jena.
Dolar je ojačao i prema evru, pa je cijena evra zaronila ispod granice od 1,2600 dolara, dok je juče u ovo doba iznosila 1,2740 dolara. Hina