TOKIO, Na berzama u Tokiju i Hong Kongu cijene su akcija jutros porasle, jer je ulagače ohrabrio snažan rast cijena akcija na Wall Streetu u petak, no na ostalim se berzama trguje oprezno zbog smanjenih procjena rasta azijskih ekonomija.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu više od 1,5 odsto, dok su cijene akcija u Hong Kongu porasle 0,5 odsto.
Berzanski indeksi u Južnoj Koreji i Australiji skliznuli su, pak, između 0,2 i 0,4 odsto. U Kini i Singapuru danas se zbog praznika ne radi, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,1 odsto.
Snažan rast japanskog Nikkei indeksa zahvaljuje se dobrom raspoloženju ulagača jer su u petak cijene akcija na Wall Streetu skočile više od 1 odsto, nakon boljih nego što se očekivalo vijesti s tržišta rada.
U septembru je u SAD-u otvoreno 248.000 novih radnih mjesta, oko 30.000 više nego što se očekivalo, pri čemu je stopa nezaposlenosti skliznula sa 6,1 na 5,9 odsto, najniži nivo od sredine 2008. godine. To je umanjilo zabrinutosti u vezi tempa rasta najveće svjetske ekonomije.
U Hong Kongu su, pak, cijene akcija jutros porasle jer se čini da prodemokratski protesti u kojima se traže veće političke slobode više nisu tako žestoki kao prošle sedmice.
No, na ostalim se berzama trguje oprezno, među ostalim zbog toga što je jutros Svjetska banka smanjila procjene rasta ekonomije u regiji.
Tako očekuje da će rast kineskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) ove godine iznositi 7,4 odsto, a ne 7,6 odsto, kako je procjenjivala prije nekoliko mjeseci. U idućoj bi se godini rast druge po veličini mogao dodatno usporiti na 7,2 odsto, procjenjuje Svjetska banka.
U cijeloj istočnoazijskoj i pacifičkoj regiji rast BDP-a ove bi godine mogao iznositi 6,9 odsto, manje od prethodne prognoze od 7,1 odsto i manje nego lani, kada je zabilježen rast od 7,2 odsto.
Na valutnim se tržištima, pak, danas trguje oprezno, nakon što je u petak kurs dolara snažno skočio zahvaljujući dobrim podacima s američkog tržišta rada.
Jutros se kurs dolara prema japanskoj valuti kreće oko 109,60 jena, dok je u petak iznosio 109,75 jena.
„Glavna je tema na valutnim tržištima razlika u rastu američke i drugih najvećih svjetskih ekonomija. No, tempo uspona dolara mogao bi se usporiti, jer je na nivou od 110 jena američka valuta naišla na čvrsti otpor“, kaže Shusuke Yamada, valutni strateg u Bank of America Merrill Lynch.
Po prvi put nakon šest godina, kurs dolara probio se prošle sedmice iznad 110 jena, no nije se dugo zadržao iznad tog psihološki važnog nivoa.
Cijena evra prema dolaru i dalje se, pak, kreće na najnižim nivoima u dvije godine – između 1,2505 i 1,2520 dolara.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se, pak, oko 86,63 boda, nedaleko najvišeg nivoa u četiri godine.
Zahvaljujući očekivanjima da će američka centralna banka prije zaoštriti monetarnu politiku nego japanska i evropska, prošle je sedmice taj indeks porastao 12. sedmicu zaredom, što nije zabilježeno još od 1971. godine, kada je za vrijeme predsjednika SAD-a Richarda Nixona dozvoljeno slobodno formiranje kursa američke valute. Hina