TOKIO, Na većini azijskih berzi cijene su akcija jutros porasle, zahvaljujući novim rekordima Dow Jonesa i S&P 500 indeksa na Wall Streetu te potvrdi japanske centralne banke da će i dalje voditi vrlo labavu monetarnu politiku.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 1,2 odsto, dok su cijene akcija u Šangaju, Singapuru i Južnoj Koreji porasle između 0,1 i 0,7 odsto.
Berzovni indeksi u Australiji i Hong Kongu oslabili su, pak, između 0,2 i 0,5 odsto, dok je MSCI indeks azijsko -pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,1 odsto.
Azijske ulagače ohrabrili su jučerašnji novi rekordni dosezi berzovnih indeksa na Wall Streetu, nakon što su splasnula strahovanja da će američki Fed do kraja godine ukinuti podsticajne monetarne mjere.
Danas poslijepodne predsjednik Feda Ben Bernanke izvijestiće zastupnike u Kongresu o ekonomskoj situaciji, pa se ulagači nadaju i naznakama što se planira po pitanju monetarne politike.
Programi tzv. kvantitativnog popuštanja monetarne politike kojima američka centralna banka mjesečno kupuje 85 milijardi dolara državnih i hipotekarnih obveznica, nastojeći podstaći rast ekonomije, već dugo vremena podržavaju tržište kapitala.
„Ulagači će pažljivo pratiti svaki signal o mogućim promjenama u Fedovim programima kupovine obveznica. Kako je nezaposlenost u SAD-u još uvijek visoka, dok je inflacija niska, ne očekujemo da će predsjednik Feda najaviti promjene u politici“, pišu analitičari Nomure u bilješci klijentima.
Danas će, takođe, biti objavljeni dijelovi zapisnika s nedavno sjednice čelnika američke centralne banke, koji bi mogli pokazati jačaju li argumenti za smanjenje podsticajnih monetarnih mjera.
Najviše su jutros, više od 1 odsto, skočile cijene akcija na Tokijskoj berzi. Pritom se Nikkei indeks, po prvi put nakon pet i po godina, probio iznad nivoa od 15.500 bodova.
To se zahvaljuje poruci čelnika japanske centralne banke s današnje sjednice da će i dalje voditi vrlo labavu monetarnu politiku.
Prošloga je mjeseca centralna banka najavila da će u iduće dvije godine u ekonomiji ubrizgati 1.400 milijardi dolara kako bi suzbila deflaciju i podstakla rast ekonomije.
Od novembra prošle godine i prvih najava tako agresivnog labavljenja monetarne politike japanske centralne banke jen je prema dolaru oslabio više od 20 odsto. Pritom se krajem prošle sedmice kurs dolara, po prvi put nakon četiri i po godine, probio iznad nivoa od 103 jena.
Posljednjih se dana, pak, stabilno kreće oko 102,50 jena, dok je u odnosu na evropsku valutu dolar jutros oslabio, jer ulagači ‘igraju’ na to da će Fed nastaviti voditi labavu monetarnu politiku.
Zahvaljujući tome, cijena evra dostigla je 1,2920 dolara, dok se juče u ovo doba kretala oko 1,2880 dolara.
U odnosu na japansku valutu, kurs evra porastao je, pak, s jučerašnjih 132,10 na 132,45 jena.
Nakon što je juče pala za 50-ak centi, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku oslabila daljih 40-ak centi, na 95,75 dolara po barelu. Hina