TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros pale jer ulagače sve više zabrinjavaju slabi pokazatelji iz američke ekonomije, najvećeg izvoznog tržišta azijskih kompanija.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu više od 1 odsto, dok su cijene akcija u Australiji, Hong Kongu, Singapuru, Južnoj Koreji i Šangaju pale između 0,2 i 0,4 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na gubitku 0,5 odsto.
Azijske ulagače pokolebao je jučerašnji blagi, ali ipak pad cijena akcija na Wall Streetu, nakon slabijih nego što se očekivalo makroekonomskih podataka.
Juče je objavljeno da je potrošnja Amerikanaca u maju porasla svega 0,2 odsto, a ako se uključi i uticaj inflacije, lična je potrošnja, koja čini više od dvije trećine američke ekonomske aktivnosti, pala drugi mjesec zaredom.
To je dodatno zabrinulo ulagače nakon šokantnog podatka u srijedu da je američki bruto domaći proizvod u prvom tromjesečju potonuo 2,9 odsto na godišnjem nivou, najviše u pet godina.
„Potpuno je jasno da su to slabi pokazatelji, koji su pokolebali analitičare u njihovim procjenama o brzom oporavku ekonomije u drugom i idućim tromjesečjima. Nakon ovih podataka, čini se da su izglednije umjerene, a ne visoke stope rasta“, kaže Tohru Yamamoto, strateg u kompaniji Daiwa Securities.
Samo koji dan prije pojedini su analitičari očekivali rast najveće svjetske ekonomije u drugom kvartalu i do 4 odsto, no sada smanjuju svoje prognoze. Yamamoto procjenjuje da bi u cijeloj ovoj godini američki BDP mogao porasti svega oko 2 odsto.
„Čak i onim najoptimističnijima mora biti jasno da je teško povećati prosjek ocjena, ako ste na prvom testu dobili dvojku“, kaže Yamamoto.
A na valutnim je tržištima dolar neuvjerljiv, uprkos špekulacijama da bi američka centralna banka mogla povećati ključne kamatne stope prije nego što se očekivalo.
James Bullard, predsjednik filijale Feda u St. Louisu, kazao je juče da bi ključne kamate trebalo povećati krajem prvog tromjesečja iduće godine jer se situacija u ekonomiji normalizuje, pa bi stopa nezaposlenosti do kraja godine mogla pasti ispod 6 odsto, a inflacija dostići 2 odsto.
No, ulagači su uglavnom zanemarili Bullardove komentare jer makroekonomski podaci baš i ne ukazuju na čvrst oporavak američke ekonomije.
Zbog toga se dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, jutros kreće oko 80,16 bodova, samo 0,1 odsto iznad 80,09 bodova, najnižeg nivoa u mjesec dana, na koju je pao u srijedu, nakon objave podatka o 2,9-postotnom padu američkog BDP-a u prvom kvartalu.
Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti jutros skliznuo na 101,35 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 101,70 jena.
U odnosu na evropsku valutu, dolar je stabilan, pa se cijena evra kreće na jučerašnjim nivoima od oko 1,3630 dolara.
Kurs evra prema ‘japancu’ skliznuo je, pak, na 138,20 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 138,50 jena. Hina