NJUJORK, Na azijskim su berzama cijene akcija danas snažno pale jer je ulagače uznemirio pad vodećih indeksa na Wall Streetu u petak zbog sumnji da se snažan rast američke privrede može održati bez poticajnih mjera vlasti.
U petak su na Wall Streetu cijene akcije potonule više od 2,5 odsto, nakon podatka o padu lične potrošnje Amerikanaca u septembru, ali i daljnjeg pada povjerenja potrošača u novembru. Potrošnja je ključna za oporavak SAD-a jer čini oko 70 odsto privrede, pa je razumljivo pitanje može li se rast održati ako je potrošnja slaba i ako monetarne i fiskalne vlasti ukinu poticajne mjere prerano.
Ulagače je uznemirio i stečaj američke CIT grupe, jednog od najvećih američkih kreditora malih i srednje velikih kompanija. To je jedan od najvećih stečajeva u povijesti SAD-a, a zabrinjava tim više što je lani američka vlada u CIT uložila više od 2,3 milijarde dolara kako bi ga pokušala spasiti.
Japanska trgovačka kompanija Mitsubishi Corp. potonula je na Tokijskoj berzi 3,1 odsto, baš kao i njezin najveći rival Mitsui & Co. Tehnološki div Sony, koji na američkom tržištu ostvaruje 24 odsto prihoda od prodaje, je zaronio 5,8 odsto. Nakon što su pale cijene metala pod pritiskom su se našle i rudarske kompanije. Tako je na berzi u Sydneyju BHP Billiton oslabio dva odsto. Bankarski div HSBC Holdings na Hongkonškoj je berzi pao 1,3 odsto.
Regionalni azijsko-pacifički indeks MSCI dan je završio 1,1 odsto u crvenom na 115,15 bodova. Navedeni je indeks u oktobra oslabio 1,3 odsto. Japanski je indeks Nikkei 225 posrnuo 2,31 odsto, hongkonški Hang Seng se spustio 0,61, a kineski CSI 300 je skočio 3,43 odsto. Južnokorejski indeks Kospi se smanjio 1,37 odsto.