TOKIO, Na azijskim berzama u četvrtak su cijene akcija pale, najviše u tehnološkom sektoru, kao i juče na Wall Streetu, dok je kurs dolara stabilan nakon nekoliko dana osjetnih oscilacija.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks oko 7,30 sati bio u plusu 0,5 odsto, dok su cijene akcija u Šangaju porasle 0,1 odsto.
Berzanski indeksi u Južnoj Koreji, Australiji, Singapuru i Hong Kongu pali su između 0,1 i 1,2 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, oko 7,30 sati bio na gubitku 0,9 odsto.
Najveći teg indeksima predstavlja pad cijena akcija u tehnološkom sektoru, kao i juče na Wall Streetu, kada je S&P indeks tog sektora potonuo 2,6 odsto, što je njegov najveći dnevni gubitak u više od pet mjeseci
Pritom su cijene akcija Amazona, Applea, Alphabeta i Facebooka pale između 2 i 4 odsto.
Jutros je među najvećim gubitnicama akcija južnokorejskog Samsunga, koja je pojeftinila gotovo 3 odsto, nakon što je neki dan izgubila oko 5 odsto.
Pritisak na tehnološki sektor neki objašnjavaju nedavnom analizom Morgan Stanleya prema kojoj je ′super ciklus′ potražnje za memorijskim čipovima u proteklom tromjesečju dostigao vrhunac, te da bi potražnja uskoro mogla oslabiti.
“Istina je, ako pogledate krivulje prodaje poluprovodnika u svetu, da je rast na godišnjem nivou dostigao vrhunac, pa je zabrinutost nekih ulagača prirodna. No, ako pogledate ono što pokreće potražnju, to nisu samo pametni telefoni, nego i mnoge druge stvari, kao što su data centri. Potražnja će verovatno nastaviti rasti i u 2018. fodini i ne vidim razloga za pesimizam”, kaže Hiroshi Watanabe, ekonomista u firmi Financial Holdings.
I dok su neki zabrinuti u vezi potražnje, drugi smatraju da se radi o zdravoj korekciji cijena nakon snažnog rasta. Tako je, na primer, Nasdaq indeks, koji je pun tehnoloških akcija, od početka godine porastao gotovo 27 odsto, dok je S&P 500 indeks u istom razdoblju ojačao oko 18 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, od početka je godine skočio više od 30 odsto.
Osim tehnološkog sektora, u fokusu ulagača su i cene nafte jer će danas članice OPEC-a i drugi najveći svjetski proizvođači odlučivati o produženju dogovora o smanjenoj proizvodnji nafte do kraja 2018. godine.
Uoči te odluke, jutros je na američkom tržištu cijena barela ojačala 0,2 odsto, na 57,40 dolara, dok je na londonskom tržištu barel poskupio 0,4 odsto, na 63,35 dolara.
A na valutnim je tržištima dolar stabilan, nakon što je danima znatno oscilirao, zavisno od vijesti o razvoju situacije u vezi poreske reforme u SAD-u.
Pregovori o poreskoj reformi pažljivo se prate jer ulagači veruju da bi smanjenje poreza kompanijama i građanima dodatno podstaklo rast ekonomije, a time i inflacije, pa bi američka centralna banka mogla ubrzati tempo povećanja kamatnih stopa.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 93,15 bodova, dok je juče u ovo doba iznosio 93,23 boda.
Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti dostigao 112,05 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 111,50 jena.
Dolar je ojačao i u odnosu na evropsku valutu, pa je cijena evra skliznula s jučerašnjih 1,1860 na 1,1835 dolara. Hina