TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros snažno porasle, dok je kurs dolara oštro pao, nakon izjave predsjednika Feda Bena Bernankea da je labava monetarna politika u SAD-u potrebna još neko vrijeme.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,3 odsto, dok su cijene akcija u Australiji, Singapuru, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Šangaju porasle između 1,5 i 3,1 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u plusu 1,7 odsto, dosegnuvši najviši nivo u tri sedmice.
Predsjednik američke centralne banke Ben Bernanke kazao je sinoć da je labava monetarna politika nužna još neko vrijeme te da stopa nezaposlenosti od 7,6 odsto možda precjenjuje situaciju na tržištu rada.
To je protumačeno kao najava da će se programi otkupa obveznica nastaviti dosadašnjim tempom, 85 milijardi dolara mjesečno, sve dok se tržište rada znatnije ne oporavi, a to znači da bi Fedovo ubrizgavanje svježeg, jeftinog novca na tržište moglo i dalje podsticati rast cijena akcija.
Nakon nedavne izjave Bernankea da se bliži vrijeme kada će Fed početi smanjivati podsticaje, na tržištu se spekulisalo da će to uslijediti već u septembru. No, nakon jučerašnjih izjava predsjednika Feda, čini se da će centralna banka pričekati s tom odlukom.
„Iznenađen sam tako naglom promjenom Bernankeovog tona, što je otvorilo sasvim nove perspektive. Ulagači su odahnuli, s obzirom da se očekuje odgoda smanjenja podsticajnih mjera, no čini mi se da je tržište ipak reagovalo malo pretjerano“, kaže Bart Wakabayashi, direktor u kompaniji State Street Global Markets.
Ulagače su ohrabrile i vijesti iz Kine da bi tamošnje vlasti mogle ipak ponešto olabaviti pravila za finansiranje kompanija za trgovanje nekretninama, što je podstaklo snažan rast cijena akcija tih kompanija, kao i akcija u građevinskom i finansijskom sektoru.
Ulagače je ohrabrila i poruka japanske centralne banke da je tamošnja ekonomija na putu umjerenog rasta, te da bi se inflacija idućih godina trebala približiti nivou od 2 odsto.
To pokazuje, kažu analitičari, da agresivno labavljenje monetarne politike centralne banke i podsticajne mjere vlade utiču na ubrzanje rasta japanske ekonomije i suzbijanje deflacije.
Nakon što je Bernanke signalizirao da bi se labava monetarna politika u SAD-u mogla nastaviti još neko vrijeme, dolar se na valutnim tržištima našao pod snažnim pritiskom.
Jutros je njegov kurs potonuo na samo 98,30 jena, dok se juče u ovo doba kretao oko 100,60 jena.
Cijena evra prema američkoj valuti skočila je, pak, s jučerašnjih 1,2775 na 1,3149 dolara, a u jednom je trenutku dostigla i 1,3208 dolara, najviši nivo u tri sedmice.
„Prilično sam šokiran jutrošnjom rasprodajom dolara. Očigledno je da su to podstakli Bernankeovi komentari“, kaže Wakabayashi.
Evro je ojačao i prema japanskoj valuti, pa mu je kurs porastao s jučerašnjih 128,40 na 129,30 jena.
Nakon što je juče skočila gotovo 3 dolara, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku oslabila 20-ak centi, na 106,25 dolara po barelu, no i dalje se kreće nedaleko najviših nivoa od marta prošle godine. Hina