TOKIO, Na azijskim su berzama u četvrtak cijene akcija porasle, zahvaljujući rekordnim dosezima indeksa na Wall Streetu, dok se kurs evra prema dolaru kreće na najnižim nivoima u više od dvije godine uoči sjednice Evropske centralne banke.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu oko 0,9 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru, Australiji, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Šangaju porasle između 0,3 i 2,3 odsto.
Zahvaljujući tome, MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u plusu 0,4 odsto.
Azijske ulagače ohrabrili su novi rekordni dosezi S&P 500 i Dow Jones indeksa u jučerašnjem trgovanju na Wall Streetu, što se ponajviše zahvaljuje oporavku akcija energetskih kompanija uslijed stabilizacije cijena nafte.
Jutros se terminska cijena nafte na američkim tržištima stabilno kreće oko 67,70 dolara po barelu, držeći se na odmaku od najniže nivoe u pet godina, na koju je pala u ponedjeljak.
Azijska tržišta podržali su i novi pokazatelji stabilnog jačanja američke ekonomije, nakon što su juče dva različita izvještaja pokazala da aktivnosti u uslužnom sektoru i dalje rastu.
Za razliku od američke, kineska, japanska i ekonomija evrozone pokazuju slabosti, no to ne obeshrabruje ulagače jer vjeruju da će tamošnje centralne banke uvesti dodatne podsticajne mjere.
Japanski Nikkei indeks jutros je dostigao novi najviši nivo u više od sedam godina, što se zahvaljuje rastu cijena akcija tamošnjih izvoznika jer zbog pada kursa jena raste konkurentnost njihovih proizvoda na svjetskim tržištima.
Pozitivno su na Tokijsku berzu uticale i ankete prema kojima će koalicija premijera Shinzo Abea uvjerljivo dobiti većinu na predstojećim parlamentarnim izborima. S njegovim novim mandatom nastavila bi se “Abenomija”, što znači dalje podsticanje rasta ekonomije labavom monetarnom politikom i pojačanom državnom potrošnjom, a to podstiče tržište kapitala.
U Šangaju su, pak, cijene akcija jutros dostigle nove najviše nivoe u tri godine, jer ulagači vjeruju da će, nastave li se silazni ekonomski trendovi, kineska centralna banka dodatno olabaviti monetarnu politiku, nakon što je nedavno, po prvi put nakon više od dvije godine, smanjila kamatne stope.
A na valutnim je tržištima evro pod pritiskom uoči sjednice čelnika Evropske centralne banke (ECB).
Premda niko ne očekuje da će danas pasti odluka o daljem popuštanju monetarne politike, ulagači se nadaju da će čelnici ECB-a barem ponoviti da je banka spremna učiniti sve što može kako bi podstakla rast ekonomije evrozone i suzbila deflacijske prijetnje. A to znači i kupovinu državnih obveznica, po uzoru na američku, japansku i britansku centralnu banku.
“Mogućnost uvođenja programa kupovine državnih obveznica čini se sve vjerojatnijom. Do toga neće doći danas, ali bi ECB mogao početi postavljati temelje da to učini početkom iduće godine”, kaže Evan Lucas, strateg u kompaniji IG.
Zbog toga je kurs evra jutros zaronio na 1,2301 dolar, najniži nivo od avgusta 2012. godine, dok je juče u ovo doba iznosio 1,2385 dolara.
Američka je valuta ojačala i prema japanskoj, pa je cijena dolara porasla s jučerašnjih 119,44 na 119,92 jena, novi najviši nivo od avgusta 2007. godine. Hina