TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija u utorak porasle, zahvaljujući nešto boljim nego što se očekivalo ekonomskim pokazateljima iz Kine i uvjerenju ulagača da će Evropska centralna banka ove sedmice agresivnije olabaviti monetarnu politiku.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu oko 1,8 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru, Hong Kongu, Južnoj Koreji i Šangaju porasle između 0,2 i 1,3 odsto.
U Australiji su blago pale, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,2 odsto.
Azijske ulagače ohrabrili su nešto bolji nego što se očekivalo pokazatelji iz Kine. Tamošnja je ekonomija lani porasla 7,4 odsto, što je najsporiji rast u 24 godina, a posljedica je hlađenja tržišta nekretnina i slabljenja domaće potražnje, pa se i u ovoj godini očekuje usporavanje rasta.
Međutim, rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u četvrtom lanjskom tromjesečju iznosio je 7,3 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, nešto više nego što se očekivalo.
„Čini se da je ekonomija u boljoj formi nego što se mislilo. Rast se, doduše, usporio u cijeloj prošloj godini, no na kraju godine se stabilizovao“, kaže Darius Kowalczyk, ekonomista u banci Credit Agricole.
Ulagače nije lično uznemirilo smanjenje prognoza za globalnu ekonomiju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), jer je nedavno i Svjetska banka smanjila procjene. MMF očekuje da će u ovoj godini globalna ekonomija porasti 3,5 odsto, 0,3 postotna boda manje nego što je prognozirao dosad zbog slabosti Japana i evrozone.
Na evropskim se berzama danas očekuje nastavak rasta cijena akcija jer su tamošnji ulagači uvjereni da će u četvrtak čelnici Evropske centralne banke (ECB) najaviti program kupovine državnih obveznica kako bi podstakli rast ekonomije i suzbili prijetnju od deflacije.
Zbog toga, pak, na valutnim tržištima vlada oprez. Kurs evra porastao je s jučerašnjih 1,1565 na 1,1575 dolara, odmaknuvši se od 1,1459 dolara, najniži nivo u 11 godina, na koji je pao prošle sedmice.
U odnosu na japansku valutu cijena evra dostigla je 136,90 jena, dok je juče u ovo doba iznosila 135,20 jena.
A nakon što je prošle sedmice prema švajcarskom franku pao za više od 17 odsto, jer je švajcarska centralna banka odustala od obrane cijene od 1,20 franaka za evro, jutros se kurs evropske valute stabilno kreće nešto iznad nivoa od jednog franka.
Cijene su nafte, pak, ponovo u silaznoj putanji, nakon podataka o usporavanju rasta kineske ekonomije, najvećeg svjetskog potrošača sirovina. Jutros je cijena nafte na londonskom tržištu skliznula oko 5 centi, na 48,80 dolara po barelu, dok je na američkom tržištu pala 1,2 dolara, na 47,45 dolara. Hina