TOKIO/HONG KONG, Na azijskim berzama su u ponedeljak cijene akcija porasle, zahvaljujući rekordnim dostignućima berzanskih indeksa na Wall Streetu i naznakama ubrzanja rasta američke ekonomije.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,00 sati bio u plusu oko 2 odsto, dok su ciene akcija u Šangaju, Južnoj Koreji, Singapuru, Australiji i Hong Kongu porasle između 0,2 i 1,2 odsto.
Zahvaljujući tome, MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,00 sati u plusu 0,3 odsto, nedaleko najviše nivoe u godinu dana.
Dobro raspoloženje na azijskim tržištima zahvaljuje se rekordnim dostignućima S&P 500 i Nasdaq indeksa u petak na Wall Streetu, nakon boljih nego što se očekivalo podataka s američkog tržišta rada.
U julu je u SAD-u otvoreno 255.000 novih radnih mjesta, znatno više od očekivanih 180.000, pri čemu je stopa nezaposlenosti ostala nepromijenjena na 4,9 odsto, ispod nivoa od 5 odsto koja se smatra ′punom zaposlenošću′.
To ukazuje na ubrzanje rasta američke ekonomije, nakon usporavanja u prvom i tek blagog ubrzanja u drugom tromjesečju.
“Snažni podaci s tržišta rada povećavaju mogućnost za normalizaciju monetarne politike Feda, no nesigurnosti u vezi SAD-a ostaju visoke”, pišu analitičari Barclays banke u belešci klijentima.
Zahvaljujući naznakama jačanja američke ekonomije, najvećeg izvoznog tržišta azijskih kompanija, ulagači nisu lično reagovali na slabije nego što se očekivalo podatke o kineskoj spoljnotrgovinskoj razmjeni.
Jutros je, naime, objavljeno da je kineski izvoz u julu pao 4,4 odsto u odnosu na isti lanjski mjesec, više od očekivanih 3 odsto, što ukazuje na slabost inostrane potražnje.
Uvoz je potonuo 12,5 odsto na godišnjem nivou, više od očekivanih 7 odsto, što pokazuje da domaća potražnja ostaje slaba, uprkos nizu mjera vlasti za podsticanje potrošnje.
S druge strane, podršku tržištima pruža rast cijena nafte, zahvaljujući špekulacijama o mogućem ponovnom pokušaju dogovora najvećih svetskih proizvođača o smanjenju proizvodnje.
Na američkom je tržištu cijena barela jutros porasla 0,2 odsto, na 42,03 dolara. Na londonskom je tržištu barel poskupio 0,1 odsto, na 44,45 dolara.
Najviše je jutros, oko 2 odsto, skočio tokijski Nikkei indeks, nakon prošlonedjeljnog pada, jer je ulagače ohrabrilo slabljenje jena.
Zbog toga, naime, japanski izvozni proizvodi na inostranim tržištima postaju cjenovno konkurentniji.
A na valutnim je tržištima jen oslabio prema dolaru jer su nakon izveštaja s američkog tržišta rada oživele špekulacije da bi američka centralna banka ipak do kraja godine mogla povećati ključne kamatne stope.
Trgovci na tržištu novca sada procjenjuju da izgledi za povećanje kamata Feda u septembru iznose oko 18 odsto, dok su prije iznosili 9 odsto. Izgledi za povećanje kamata u decembru sada iznose 46 odsto, dok su prije izvještaja o zapošljavanju iznosili 32 odsto. Zbog toga je kurs dolara jutros dostigao 102,10 jena, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosio 101,85 jena.
U odnosu na evropsku valutu, dolar je blago oslabio. Cijena evra dostigla je jutros 1,1101 dolar, dok je u petak iznosila 1,1085 dolara. Gdeinvestirati.com