TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros porasle, nakon četiri dana pada, jer su dobri ekonomski podaci iz SAD-a ponešto umirili ulagače, no i dalje su oprezni zbog mogućeg smanjenja podsticajnih monetarnih mjera američkog Feda.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 3,5 odsto, dok su cijene akcija u Šangaju, Južnoj Koreji, Singapuru, Hong Kongu i Australiji porasle između 0,2 i 1,7 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je sati u plusu 1,4 odsto, no zbog oštrog pada prethodnih dana, ove bi sedmice mogao zabilježiti gubitak od oko 1,5 odsto.
Pozitivno je na azijska tržišta uticao jučerašnji skok cijena akcija na Wall Streetu za više od 1 odsto, nakon podataka koji ukazuju na jačanje potrošnje i poboljšanje situacije na tržištu rada u SAD-u.
Zahvaljujući tome, ponešto je smanjena bojazan ulagača od smanjenja podsticajnih monetarnih programa Feda prije nego što se tamošnja ekonomija nađe na putu samoodrživog rasta.
Ipak, očekuje se nestabilno trgovanje sve do sjednice čelnika Feda 18. i 19. juna, kada će planovi centralne banke u vezi tih programa, koji su dugo podržavali rast cijena akcija, biti jasniji.
„Raspoloženje se ponešto poboljšalo nakon jučerašnjih dobrih ekonomskih podataka u SAD-u, no na tržištu će vladati oprez sve do sjednice Feda. Špekulacije o smanjenju njegovih programa podržavaju nervozu na akcijskim tržištima, a kursevi valuta znatno će oscilirati sve dok se ne stabilizira tržište akcija“, kaže Koji Fuaya, analitičar u kompaniji FPG Securities.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks jutros znatno skočio, no to je, kažu analitičari, samo posljedica korekcije nakon što je juče potonuo više od 6 odsto i zaronio u područje ‘medvjeda’, s obzirom da je na gubitku više od 20 odsto u odnosu na svoj najviši prethodni nivo.
Ulagače je početkom sedmice prvo razočarala odluka japanske centralne banke da monetarna politika ostaje nepromijenjena, jer su se ulagači nadali novim podsticajnim mjerama.
Nisu ih impresionirale ni nove mjere japanske vlade za podsticanje rasta ekonomije i suzbijanje deflacije, pa je premijer Shinzo Abe najavio nove mjere idućega mjeseca.
Nestabilnost vlada i na valutnim tržištima jer je dolar danima pod pritiskom zbog neizvjesnosti u vezi planova Feda.
Jutros je njegov indeks, koji pokazuje vrijednost dolara u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, stabilan, nakon što je juče potonuo na 80,50 bodova, najniži nivo u četiri mjeseca.
Kurs američke valute dostigao je jutros 94,95 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 94,30 jena, što je bio njegov najniži nivo u 10 sedmica.
Dolar se stabilizovao i prema evropskoj valuti, pa se cijena evra jutros kreće oko 1,3345 dolara, dok je juče u ovo doba iznosila 1,3350 dolara.
U odnosu, pak, na japansku valutu, kurs evra porastao je s jučerašnjih 125,85 na 127,10 jena.
Nakon što je juče porasla za 80-ak centi, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku ojačala daljih 10-ak centi, na 96,75 dolara po barelu. Hina