TOKIO, Na azijskim berzama u četvrtak su najvažniji indeksi bili pod pritiskom pada cijena akcija energetskih kompanija usljed korekcije cijena sirove nafte, a ni najnoviji pokazatelj o industrijskoj aktivnosti u Kini nije inspirirao investitore na veće kupovine akcija, jer čekaju izveštaje o zaposlenosti u SAD-u, koje bi moglo podstaći Fed na podizanje kamatnih stopa.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija bez japanskih jutros je oslabio 0,5 odsto. Japanski Nikkei tokom trgovanja oscilirao je između pozitivnog i negativnog područja, bez jasnog smjera.
Cijena barela nafte malo se oporavila nakon što je tokom noći oslabila za gotovo tri odsto pod uticajem većeg od očekivanja porasta zaliha sirove nafte i goriva u SAD-u.
Barelom nafte u Londonu jutros se trguje po 0,5 odsto višoj cijeni od 47,11 dolara za barel. Tokom noći cijena mu je pala 2,8 odsto, no od početka avgusta u plusu je 11 odsto.
Na američkom tržištu cijena barela jutros je u plusu takođe 0,5 odsto, i iznosi 44,9 dolara, a tokom avgusta ojačala je više od 7 odsto.
Indeks menadžera nabave (PMI) u Kini, koji pokazuje industrijsku aktivnost, u avgustu je neočekivano porastao iznad 50 bodova, nivoe koji ukazuju na ekspanziju, dostigavši 50,4 bodova, nakon julskih 49,9.
“Tržišta nisu reagovala na službeni kineski PMI, uprkos tome što je neznatno porastao iznad nivoa od 50 bodova. Nije podigao raspoloženje ni na japanskom tržištu, na koje ipak američko tržište ima mnogo veći uticaj”, ocjenjuje Ayako Sera, strateg pri Sumimoro Motsui Trust Banku. Na Wall Streetu su u srijedu indeksi blago oslabili.
Na deviznim tržištima kurs dolara oslabio je 0,3 odsto prema jenu, te se njime trgovalo po 103,10 jena, nakon što je u sredu dotakao 103,54 jena, najviši nivo od kraja julu.
Kurs evra stagnirao je na 1,1162 dolara, nakon što se tokom noći oporavio s u sredu zabeležene najniže nivoe u tri nedelje prema dolaru od 1,1123 dolar.
Dolarov indeks stagnira na 96 bodova. Gdeinvestirati.com