TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros zaronile na najniže nivoe u pet sedmica, jer niz slabijih nego što se očekivalo makroekonomskih podataka ukazuje na usporavanje rasta kineske ekonomije.
Berzanski indeksi u Šangaju, Južnoj Koreji, Singapuru, Hong Kongu i Australiji bili su u 7,30 sati u minusu između 0,1 i 0,9 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio na gubitku 0,8 odsto, zaronivši na najniži nivo u pet sedmica.
U nešto više od sedam dana taj je indeks potonuo više od 4 odsto, skliznuvši s najvišeg nivoa u gotovo sedam godina.
U subotu obavljeni podaci pokazuju da je fabrička proizvodnja u Kini u avgustu pala na najniži nivo u gotovo šest godina, a usporen je i rast u drugim ključnim sektorima, što je izazvalo strahovanja ulagača od usporavanja rasta druge po veličini svjetske ekonomije.
„Ti podaci potvrđuju da je nakon jačanja u drugom tromjesečju zamah ekonomije na početku trećeg kvartala oslabio“, navode analitičari Barclays banke u bilješci klijentima. Pritom su smanjili procjene rasta kineskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) u ovoj godini sa 7,4 na 7,2 odsto.
Ulagače zabrinjava i to što je kineska vlada ovih dana poručila da nije zabrinuta ovakvim tempom rasta ekonomije, što bi moglo značiti da ne namjerava uvesti dodatne podsticajne mjere, čemu su se ulagači nadali, s obzirom da vlasti ciljaju na rast od 7,5 odsto.
Zbog usporavanja rasta Kine, najvećeg svjetskog potrošača sirovina, oštro su pale cijene nafte i metala. Terminska cijena nafte skliznula je više od 1, a bakra 0,7 odsto. Cijena zlata zaronila je, pak, na najniži nivo u osam mjeseci, 1.225 dolara po unci.
Zbog toga su se, pak, pod pritiskom našle cijene akcija naftnih i rudarskih kompanija.
Ulagače zabrinjava i mogućnost povećanja kamatnih stopa u SAD-u prije nego što su očekivali, s obzirom na poboljšanje situacije u američkoj ekonomiji.
Zbog toga nisu voljni riskirati uoči dvodnevne sjednice čelnika Feda u utorak i srijedu. Niko, doduše, ne očekuje da će Fed konkretne poteze najaviti već na ovoj sjednici, no analitičari smatraju da bi čelnici centralne banke mogli zauzeti čvršći stav po pitanju kamata, možda izostaviti dosad uobičajenu frazu o držanju kamata na niskim nivoima još neko vrijeme. A to bi bio signal da bi uskoro mogli povećati cijenu novca, po prvi put nakon osam godina.
Na Tokijskoj se berzi zbog praznika danas ne radi, dok na valutnim tržištima vlada oprez uoči sjednice Feda.
Kurs dolara prema japanskoj valuti kreće se na nivoima od petka, oko 107,30 jena, nedaleko od najvišeg nivoa u posljednjih šest godina od 107,39 jena, kojeg je dostigao prošle sedmice.
Dolar je stabilan i prema evropskoj valuti, pa se cijena evra jutros kreće oko 1,2970 dolara, dok je u petak iznosila 1,2960 dolara.
„Kako se očekuje čvršći stav čelnika Feda po pitanju monetarne politike, posljednjih je sedmica dolara jačao. No, dok stav Feda ne bude jasniji, ne očekujemo dalje jačanje američke valute“, pišu analitičari Credit Agricole banke u bilješci klijentima. Hina