TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros pale jer američki Fed, čini se, neće usporiti tempo smanjivanja podsticajnih mjera, a ulagače je razočaralo i dalje slabljenje industrijske aktivnosti u Kini.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu više od 2 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru, Južnoj Koreji i Hong Kongu skliznule između 0,1 i 1,1 odsto.
Berzovni indeksi u Australiji i Šangaju blago su porasli, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,7 odsto.
Azijske ulagače obeshrabrio je jučerašnji pad cijena akcija na Wall Streetu, nakon novih slabijih nego što se očekivalo makroekonomskih podataka i naznaka da će Fed nastaviti smanjivati podsticaje dosadašnjim tempom.
Naime, zapisnik s posljednje sjednice Feda pokazao je da se nekoliko čelnika centralne banke zalaže za nastavak smanjenja programa kupovine obveznica po dosadašnjem tempu, za 10 milijardi dolara mjesečno, ako ove godine ne bude značajnijih negativnih promjena u ekonomiji.
To su čelnici Feda i dosad poručivali, pa nije ništa iznenađujuće, no na tržište je negativno uticalo jer su se ulagači ipak nadali da bi zbog usporavanja rasta američke ekonomije Fed mogao usporiti tempo smanjenja podsticaja.
Ulagače je razočarao i izvještaj HSBC banke, prema kojem je njen PMI indeks industrijske aktivnosti u Kini u februaru pao sa 49,5 na 48,3 boda, najniži nivo u sedam mjeseci.
Usporavanje rasta druge po veličini svjetske ekonomije već je krajem januara izazvalo poremećaje na tržištima u razvoju, pa se ulagači plaše ponavljanja tog scenarija. Ipak, nadaju se da će kineske vlasti uspjeti spriječiti značajnije usporavanje rasta.
„Čini se da podsticaji industriji slabe. No, vjerujemo da će vlasti u Pekingu uspjeti prilagoditi politike i uspostaviti stabilan rast ekonomije idućih godina“, kaže Qu Hongbin, ekonomista u HSBC banci.
Tu nadu podržavaju nedavne vijesti o snažnijem nego što se očekivalo rastu kineskog izvoza i kreditiranja, što bi trebalo pozitivno uticati na kinesku ekonomiju idućih mjeseci.
A na valutnim je tržištima japanski jen jutros ojačao jer je, nakon objave zapisnika Feda i PMI indeksa aktivnosti u Kini, splasnula sklonost ulagača prema rizičnijim investicijama.
Nakon što je juče dostigao 102,73 jena, najviši nivo u dvije sedmice, jutros je kurs dolara potonuo na 101,85 jena.
I evro je oslabio prema ‘japancu’, pa mu je cijena skliznula s jučerašnjih 141 na 140,10 jena.
U odnosu, pak, na američku valutu, kurs evra skliznuo je na 1,3750 dolara, dok je juče u ovo doba iznosio 1,3773 dolara. Hina