TOKIO, Na azijskim berzama cijene akcija su pale i u četvrtak, treći dan zaredom, što je posljedica strahova ulagača od ubrzanja tempa povećanja kamata u SAD-u, dok je vrijednost dolara prema korpi valuta upravo zbog toga dostigla najviši nivo u šest nedjelja.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,35 %, što je već treći dan zaredom kako slabi.
Pritom je na Tokijskoj berzi Nikkei indeks skliznuo više od 1,5 %, dok su cijene akcija u Hong Kongu, Australiji i Južnoj Koreji pale između 0,1 i 1,2 %.
Jedino su u Šangaju cijene akcija jutros porasle, oko 0,4 %, jer je ulagače ohrabrio podatak iz izveštaj privatne kompanije da je rast aktivnosti u kineskom proizvođačkom sektoru dostigao najvišui nivo u šest mjeseci.
Na ostalim tržištima vlada lošije raspoloženje jer su juče na Wall Streetu cijene akcija ponovo pale više od 1 %, drugi dan zaredom.
Pritom su S&P 500 i Dow Jones indeks u celom februaru izgubili oko 4 %, što je njihov prvi gubitak nakon 10 mjeseci neprestanog rasta, ali i najveći mjesečni gubitak od januara 2016. godine.
Ulagači su i dalje pod utiskom komentara novog predsjednika američke centralne banke Jeromea Powella, koji je u utorak kazao da će Fed nastaviti voditi dosadašnju politiku postupnog povećanja kamatnih stopa.
Njegove izjave kako se rast ekonomije ubrzava, što bi moglo podstaći inflaciju, shvaćene su na tržištu kao najava ubrzanja tempa povećanja kamata Feda.
Lani je Fed u tri navrata povećao ključne kamate za po 0,25 postotnih bodova, a još nedavno očekivalo se dalje povećanje kamata u ovoj godini u tri navrata. No, sada su ojačale špekulacije da bi Fed mogao povećati kamate u četiri navrata, počevši od marta.
Zbog toga se prinosi na američke državne obveznice kreću nedaleko najviših nivoa u četiri godine, a viši prinosi štete tržištima akcija jer bi mogli dovesti do povećanja troškova zaduživanja kompanija i jer bi neki ulagači mogli povući sredstva iz akcija i uložiti ih u sigurnije obveznice.
Zbog nesigurnosti na berzama posljednjih su dana pod pritiskom i cijene nafte, pa su juče pale više od 2 %.
Jutros se cijena barela na američkom tržištu stabilno kreće oko 61,60 dolara, dok je na londonskom tržištu barel pojeftinio za 0,17 %, na 64,60 dolara.
Pad cijena nafte posledica je jačanja dolara, kojem posljednjih dana podršku pružaju špekulacije o bržem nego što se očekivalo zaoštravanju monetarne politike Feda.
Zahvaljujući tome, jutros je na valutnim tržištima dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, dostigao 90,74 bodova, najviši nivo od 19. januara, dok je juče u ovo doba iznosio 90,37 bodova.
Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 107,15 na 106,60 jena, što je posljedica nesigurnosti na tržištima, pa ulagači za svoj kapital traže sigurnija utočišta, kao što su japanska i švajcarska valuta.
No u odnosu na evropsku valutu, dolar je ojačao, pa je cijena evra skliznula na 1,2190 dolara, najniži nivo u mjesec i po dana, dok je juče u ovo doba iznosila 1,2230 dolara. Hina