TOKIO, Na većini azijskih berzi cijene su akcija jutros pale, nakon jučerašnjih poruka američke centralne banke da će kamate još neko vrijeme ostati niske, ali potom rasti brže nego što se prije očekivalo.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 1,3 odsto, dok su cijene akcija u Australiji, Singapuru i Šangaju blago porasle.
No, berzanski indeksi u Južnoj Koreji i Hong Kongu potonuli su 0,7 odsto, a znatno su pale i cijene akcija na drugim tržištima, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,9 odsto, zaronivši na najniži nivo u 12 sedmica.
Pad cijena akcija posljedica je naznaka da bi u SAD-u kamatne stope mogle rasti brže nego što se očekivalo. Doduše, juče su, nakon dvodnevne sjednice, čelnici američke centralne banke saopštili da će ključne kamate ostati na niskim nivoima još ‘neko vrijeme’.
Međutim, u posebno objavljenim projekcijama vidi se da čelnici Feda idućih godina očekuju brži rast kamata nego prije.
Tako procjenjuju da će na kraju 2015. godine kamate iznositi 1,375 odsto, a ne 1,125 odsto, koliko su očekivali prije tri mjeseca, a povećali su i procjene nivoa kamata u 2016. i 2017. godini.
Uz to, Fed je juče, kao što se očekivalo, odlučio smanjiti programe kupovine državnih i hipotekarnih obveznica za daljih 10 milijardi dolara mjesečno, što znači da bi u oktobru mogao sasvim ukinuti te podsticajne mjere.
Rekordno niske kamatne stope Feda i programi kupovine obveznica godinama su održavali tržišne kamate niskima, što je podsticalo kreditiranje i rast cijena akcija. Međutim, programi kupovine obveznica bliže se kraju, pa tržište gubi dio podrške monetarne politike.
Jasno je, takođe, da će centralna banka kamate početi povećavati 2015., no ostaje otvoreno pitanje da li u prvoj ili drugoj polovini godine.
„Smatramo da smjernice Feda najavljuju normalizaciju monetarne politike u 2015. Premda će vrijeme prvog povećanja kamata zavisiti o budućim ekonomskim pokazateljima, mi očekujemo početak normalizacije u martu iduće godine“, kaže Dylan Eades, ekonomista u ANZ-u.
Mogućnost bržeg rasta kamata u SAD-u nego što se očekivalo razočaralo je ulagače, pa ih nije uspio ohrabriti ni jučerašnji rekordni doseg Dow Jones indeksa na Wall Streetu.
Za razliku od drugih azijskih tržišta, tokijski Nikkei indeks snažno je jutros porastao, dostigavši novi najviši nivo u osam mjeseci, što se zahvaljuje slabljenju jena prema dolaru.
To je, naime, podstaklo rast cijena akcija japanskih izvoznika jer zbog slabljenja jena raste cjenovna konkurentnost njihovih proizvoda na svjetskom tržištu.
Premda, jutros je objavljeno da je japanski izvoz u avgustu pao 1,3 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine, ponajviše zbog 4,4-postotnog pada izvoza u SAD.
A na valutnim je tržištima kurs dolara snažno porastao nakon poruka iz Feda. Jutros je dostigao 108,80 jena, novi najviši nivo u šest godina, dok se juče u ovo doba kretao oko 107,25 jena.
Kako se bliži vrijeme povećanja kamata u SAD-u, tako američka valuta dobija na privlačnosti, s obzirom da će u Japanu i evrozoni kamate još duže vrijeme ostati niske.
Zbog toga je dolar u zamahu i prema evropskoj valuti, pa je cijena evra jutros pala s jučerašnjih 1,2950 na 1,2834 dolara, najniži nivo u 14 mjeseci.
Zahvaljujući tome, dolarov indeks, koji pokazuje njegovu vrijednost u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, jutros je dostigao 84,814 bodova. Hina