TOKIO, Na azijskim su berzama u ponedjeljak cijene akcija pale, jer su ulagače zabrinuli podaci koji ukazuju na usporavanje rasta američke i kineske ekonomije, dok se kurs evra stabilno kreće oko 1,13 dolara.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 0,6 odsto, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji, Hong Kongu i Šangaju pale između 0,1 i 1,5 odsto.
U Singapuru i Australiji su porasle oko 0,5 odsto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,1 odsto.
Azijske ulagače zabrinuo je podatak da je PMI indeks industrijske aktivnosti u Kini u januaru skliznuo s 50,1 na 49,8 bodova, najniži nivo od septembra 2012. godine. To je i prvi pad tog indeksa u više od dvije godine ispod granice od 50 bodova, koja razdvaja područje rasta i pada aktivnosti.
To je slabiji podatak nego što se očekivalo, a s obzirom i na niz drugih pokazatelja usporavanja rasta druge po veličini svjetske ekonomije, otvorila su se pitanja kako će i kada kineske vlasti podstaći rast. Većina ekonomista poziva na kombinaciju smanjenja kamata i povećanja likvidnosti.
“U novembru su smanjenju kamata prethodile primjedbe premijera Lia o slabom prilivu kredita kompanijama, pa očekujemo slične signale u korist podsticaja”, kaže Tim Condon, analitičar u kompaniji ING.
Ulagače je zabrinulo i usporavanje rasta američke ekonomije, nakon što je u petak objavljeno da je bruto domaći proizvod (BDP) u četvrtom tromjesečju ojačao 2,6 odsto na godišnjem nivou, manje od očekivanih 3 odsto i znatno manje u odnosu na 5-postotni rast u prethodnom kvartalu.
Ti podaci pokazuju da se rast dvije najveće svjetske ekonomije usporava, a ni ostale, kao što su japanska i ekonomija evrozone, nisu u najboljoj formi.
“Kombinacija slabijih pokazatelja iz SAD-a, razočaravajućeg PMI indeksa u Kini i činjenica da je Grčka na putu sukoba s ostatkom Evrope u vezi njenog budžeta smanjuje sklonost azijskih ulagača prema rizičnijim investicijama”, navode analitičari Westpac Global Strategy Group u bilješci klijentima.
Prošle su sedmice na berzi u Atini cijene akcija oštro pale nakon što je radikalna ljevičarska stranka Syriza pobijedila na parlamentarnim izborima, a nova vlada najavila zamrzavanje privatizacijskih procesa nekoliko kompanija, koje je trebala da sprovede u skladu s dogovorom s međunarodnim kreditorima.
Nova grčka vlada odbila je i saradnju s tzv. ‘Trojkom’ – Evropskom unijom, Evropskom centralnom bankom i Međunarodnim monetarnim fondom – po pitanju postojećeg sporazuma o međunarodnoj pomoći Grčkoj te traži novi dogovor prema kojemu bi se dodatno otpisali dugovi i ukinule mjere štednje.
A na valutnim tržištima vlada oprez na početku sedmice, dok ulagači čekaju nove smjernice.
Kurs dolara prema japanskoj valuti blago je ojačao na 117,65 jena, dok je u petak iznosio 117,50 jena.
U odnosu na evropsku valutu, dolar je oslabio, pa je cijena evra porasla s 1,1290 dolara, koliko je iznosila u petak, na 1,1305 dolara.
Cijena je nafte, pak, ponovo pala, nakon što je u petak skočila čak 8 odsto, kada je objavljeno da je u prethodnoj sedmici broj bušotina u SAD-u smanjen za rekordnih 7 odsto, ili 94 bušotine.
Na londonskom je tržištu jutros cijena nafte pala za 1,3 dolara, na 51,60 dolara po barelu, a za toliko je pala i cijena na američkom tržištu, zaronivši na 46,95 dolara. Hina