TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros skliznule s najviših nivoa u sedam sedmica, jer su ulagači oprezni nakon jučerašnjeg pada indeksa na Wall Streetu i anemičnih poslovnih rezultata kompanija.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 1 odsto, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji, Šangaju, Hong Kongu, Australiji i Singapuru pale između 0,2 i 0,8 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u minusu 0,5 odsto, nakon što je juče dostigao najviši nivo u sedam nedelja.
Azijske ulagače pokolebao je jučerašnji pad S&P 500 indeksa na Wall Streetu za 0,4 odsto. Premda nevelik, to je ipak najveći dnevni pad tog indeksa u posljednjih mjesec dana.
Ulagači se plaše da bi mogla uslijediti dobitonosna prodaja, s obzirom da je S&P 500 u ponedjeljak dostigao najviši nivo u istoriji, premda poslovni rezultati američkih kompanija nisu baš impresivni.
Doduše, rezultati većine kompanija nadmašuju procjene analitičara, no procjene su vrlo niske.
Zbog toga je jutros oštro pao i japanski Nikkei indeks, koji je mjesecima snažno rastao zahvaljujući izuzetno labavoj monetarnoj politici centralne japanske banke.
„Tehnička analiza pokazuje da je tržište precijenjeno, pa su ulagači oprezni. Pad kursa jena podržava tokijsko tržište, no nema nikakvog drugog razloga za kupovinu akcija“, kaže Yasuo Sakuma, portfelj menadžer u fondu Bayview Asset Management.
A na valutnim se tržištima kurs dolara probio iznad psihološki važnog nivoa od 100 jena. Jutros se kreće oko 100,10 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 99,75 jena.
U odnosu, pak, na evropsku valutu, dolar se stabilizovao. Cijena evra kreće se oko 1,3200 dolara, dok je juče naveče dostigla 1,3256 dolara, najviši nivo u mjesec dana.
U odnosu, pak, na japansku valutu, kurs evra porastao je s jučerašnjih 131,65 na 132,05 jena.
Terminska cijena nafte na berzi u New Yorku posljednjih dana ne oscilira značajnije. Jutros se stabilno kreće oko nivoa od 107 dolara po barelu. Hina