TOKIO, Na većini azijskih berzi cijene su akcija jutros pale, drugi dan zaredom, jer ulagače zabrinjava slabost kineske i ekonomije evrozone, dok je dolar oslabio nakon jučerašnjeg snažnog rasta.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu više od 2,5 odsto, dok su cijene akcija u Australiji porasle 0,2 odsto.
Berzanski indeksi u Singapuru, Hong Kongu, Šangaju i Južnoj Koreji pali su, pak, između 0,1 i 0,8 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,2 odsto, oslabivši drugi dan zaredom.
Skok japanskog Nikkei indeksa na novi najviši nivo u sedam godina isključivo se zahvaljuje odluci najvećeg japanskog državnog penzijskog fonda, vrijednog oko 1.200 milijardi dolara, o povećanju portfelja akcija s 12 na 25 odsto ukupnog portfelja.
Na ostalim tržištima, međutim, vlada oprez, nakon što su juče na Wall Streetu Dow Jones i S&P 500 indeks skliznuli s rekordnih nivoa.
Ulagači su suzdržani jer podaci objavljeni posljednjih dana ukazuju na dalje usporavanje rasta kineske ekonomije, a ništa bolji pokazatelji ne stižu ni iz evrozone.
Doduše, prema juče objavljenom izvještaju kompanije Markit, PMI indeks industrijske aktivnosti porastao je u oktobru na 50,6 bodova, s septembarskih 50,3 boda, no konačni je podatak manji od prve procjene od 50,7 bodova.
I dok je aktivnost u Njemačkoj ponešto ojačala, u Francuskoj i Italiji i dalje je slabašna.
Sve to pokazuje da najveće svjetske ekonomije, pa čak i američka koja stabilno raste, ne mogu bez monetarnih podsticaja centralnih banaka.
A kako američki Fed postupno ukida te podsticaje, dok japanska centralna banka dodatno ublažava monetarnu politiku, na valutnim je tržištima dolar posljednjih dana snažno ojačao.
Juče je u jednom trenutku dostigao 114,21 jen, novi najviši nivo u posljednjih sedam godina. No, jutros je zbog dobitonosnih prodaja skliznuo na 113,46 jena.
Dolar je jutros oslabio i prema evropskoj valuti. Cijena evra kreće se oko 1,2520 dolara, dok je juče u jednom trenutku zaronila na svega 1,2390 dolara, novi najniži nivo u dvije godine.
No, analitičari smatraju da će dolar i dalje rasti jer je američka ekonomija u boljoj formi od evropske i japanske, pa bi Fed iduće godine mogao zaoštriti monetarnu politiku, dok bi je evropska i japanska centralna banka mogle dodatno olabaviti.
“Ne možemo se boriti protiv rasta dolara. Ove će sedmice biti objavljeni i podaci o zaposlenosti u SAD-u, a ako budu bolji nego što se očekuje, to će pozitivno uticati na američku valutu”, kaže Raiko Shareef, valutni strateg u Bank of New Zealand.
Jačanje dolara negativno utiče na cijene sirovina koje se izražavaju u američkoj valuti, što znači na većinu njih. Zbog toga je terminska cijena nafte na američkim tržištima jutros pala na svega 78,02 dolara po barelu, najniži nivo od juna 2012. godine. Hina