TOKIO, Na većini azijskih berzi cijene su akcija jutros pale, uprkos rekordnim nivoima indeksa na Wall Streetu, jer su ulagače razočarali slabiji nego što se očekivalo ekonomski pokazatelji iz Kine, dok je kurs dolara nastavio jačati prema evropskoj i japanskoj valuti.
Berzanski indeksi u Australiji, Hong Kongu i Južnoj Koreji bili su u 7,30 sati u minusu između 0,3 i 0,8 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru i Šangaju porasle oko 0,4 odsto.
U Japanu se danas zbog praznika ne radi, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,5 odsto, nakon što je u petak dostigao najviši nivo u pet sedmica.
Azijske ulagače nije impresionirao rekordni doseg Dow Jones i S&P 500 indeksa na Wall Streetu u petak, nakon što je odluka japanske centralne banke (BoJ) o daljem labavljenju monetarne politike podstakla snažan rast cijena akcija.
Tržište je u petak euforično reagovalo na taj neočekivani potez BoJ-a, pa je u drugom planu ostalo smanjenje procjena rasta japanske ekonomije u tekućoj poslovnoj godini s 1,0 na 0,5 odsto.
Međutim, ulagače je danas zabrinuo i niz slabijih nego što se očekivalo pokazatelja iz Kine, koji ukazuju na dalje usporavanje rasta druge po veličini svjetske ekonomije.
Tokom vikenda objavljeno je da je PMI indeks kineskog proizvodnog sektora skliznuo s 51,1 na 50,8 bodova, najniži nivo u pet mjeseci, dok je PMI indeks uslužnog sektora pao s 54 na 53,8 bodova, najniži nivo u devet mjeseci.
Kako se ti indeksi i dalje kreću iznad 50 bodova, to znači da aktivnosti u tim sektorima rastu, ali usporenim tempom.
Ipak, u Šangaju su jutros cijene akcija porasle, jer se ulagači nadaju da će usporavanje rasta kineske ekonomije navesti tamošnje vlasti na uvođenje novih podsticajnih mjera.
A na valutnim tržištima nastavlja se uspon dolara prema jenu, koji je pod snažnim pritiskom otkako je u petak japanska centralna banka iznenadila tržište daljim agresivnim popuštanjem monetarne politike.
Jutros je kurs američke valute dostigao 112,98 jena, novi najviši nivo od decembra 2007. godine, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosio 112,30 jena.
Dolar je ojačao i prema evropskoj valuti, pa je cijena evra skliznula s 1,2525 dolara, koliko je iznosila u petak, na 1,2444 dolara, najniži nivo u dvije godine.
Posljedica je to špekulacija da će Evropska centralna banka (ECB), kao i BoJ, morati dodatno olabaviti monetarnu politiku kako bi podstakla rast ekonomije, a spriječila deflaciju u evrozoni.
Doduše, niko ne očekuje da će lideri ECB-a već na idućoj sjednici u četvrtak uvesti nove mjere, jer se čekaju rezultati nedavno uvedenih, no sve više analitičara smatra da evropske monetarne vlasti neće moći izbjeći kontroverznu odluku o kupovini državnih obveznica, po uzoru na američku, japansku i britansku centralnu banku.
“U ovakvom okruženju sporog rasta ekonomije i dugoročno niske inflacije, očekujemo da će ECB najaviti kupovinu državnih obveznica članica evrozone najkasnije početkom iduće godine”, kaže Apolline Menut, analitičar u Barclays banci. Hina