TOKIO/PEKING, Na azijskim berzama u četvrtak su cijene akcija pale na najniži nivo u mjesec dana, dok je dolar ojačao zbog mogućeg povećanja kamata Feda i najave najveće poreske reforme u SAD-u u posljednje tri decenije.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 6,30 sati bio na dobitku 0,3 odsto, a blago su porasle i cene akcija u Šangaju i Australiji.
No, berzanski indeksi u Južnoj Koreji, Hong Kongu i na drugim tržištima pali su između 0,1 i 0,4 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, oko 6,30 sati bio u minusu 0,4 odsto, skliznuvši na najniži nivo u mjesec dana.
Uprkos jučerašnjem rastu cijena akcija na Wall Streetu, na azijskim se berzama jutros trguje oprezno jer je sve izvjesnije da će američka centralna banka do kraja godine još jednom povećati ključne kamatne stope.
Početkom nedelje predsjednica Feda Janet Yellen rekla je da Fed treba nastaviti s postepenim povećanjem kamatnih stopa, iako je inflacija ispod ciljanog nivoa od 2 odsto.
A juče objavljeni podaci o većem nego što se očekivalo rastu novih narudžbi u avgustu, kao i pozitivnom trendu isporuka u SAD-u, pokazuju da je najveća svjetsko ekonomija dovoljno snažna da izdrži još jedno povećanje kamata, treće ove godine.
Stoga trgovci na tržištu novca sada procjenjuju da postoji 78 odsto izgleda da će Fed u decembru povećati kamate, dok su prije mjesec dana te šanse iznosile oko 40 odsto.
Na Wall Streetu su cijene akcija juče porasle jer se ulagači nadaju da će američke vlasti usvojiti dugo najavljivanu poresku reformu
Predsjednik SAD-a Donald Trump juče je predložio najveću poresku reformu u posljednje tri decenije, kojom bi se smanjili porezi većini Amerikanaca.
No, kritičari kažu da Trumpov prijedlog najviše ide u korist bogatima i ′businessu′ te da ne nudi rješenja kako nadoknaditi proračunske prihode, što bi moglo dovesti do povećanja deficita za hiljade milijardi dolara.
Uprkos tome, predložena porezna reforma, koju je Trump najavio još u izbornoj kampanji prošle godine i koja je od tada podržavala rast cijena akcija, ohrabrila je ulagače.
“Činjenica da je Trump predložio poresku reformu shvaća se kao korak napred”, kaže Hirokazu Kabeya, strateg u firmi Daiwa Securities.
Ako Trump uspije progurati tu reformu, biće to njegova prva velika zakonodavna pobjeda od kada je u januaru uselio u Belu kuću. No, oko njegovog prijedloga vodiće se žestoka borba u Kongresu.
“Teško je za očekivati da će predlog glatko proći u Kongresu. Moramo obratiti pažnju na to kako će Republikanci gledati na Trumpo predlog”, kaže Takafumi Yamawaki, strateg u firmi J.P. Morgan Securities.
A zahvaljujući prijedlogu porezne reforme i mogućem povećanju kamata Feda do kraja godine, dolar je na valutnim tržištima ojačao.
Njegov kurs prema japanskoj valuti dostigao je 112,80 jena, što je nedaleko najvišeg nivoa u dva i po mjeseca, dok je juče u ovo doba iznosio 112,40 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na evropsku, pa se cijena evra jutros kreće oko 1,1740 dolara, dok je juče u ovo doba iznosila 1,1785 dolara.
Cijene su nafte skliznule s visokih nivoa postignutih početkom nedjelje.
Jutros se cijena barela na londonskom tržištu kreće oko 57,70 dolara, znatno ispod najvišeg nivoa u 26 mjeseci od 59,49 dolara, postignutih u utorak.
Na američkom se tržištu cijena barela kreće oko 52,10 dolara, nakon što je u utorak postigla 52,43 dolara, najvišu nivo u pet mjeseci. Hina