TOKIO, Na većini azijskih berzi cijene su akcija u utorak pale, jer je neizvjesnost u vezi grčke drame smanjila sklonost ulagača prema riziku, dok je dolar blago oslabio drugi dan zaredom, nakon snažnog skoka u petak.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 0,5 odsto, dok su cijene akcija u Hong Kongu, Australiji i Južnoj Koreji oslabile između 0,1 i 0,4 odsto.
U Šangaju su, pak, porasle 0,8 odsto, a u Singapuru 0,3 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio nepromijenjen u odnosu na juče.
Azijske ulagače na oprez je naveo jučerašnji pad cijena akcija na Wall Streetu drugi dan zaredom, a sklonost prema rizičnijim investicijama splasnula je i zbog neizvjesnosti u vezi Grčke.
Juče su cijene akcija na berzi u Atini oštro pale, pa su se i ostala evropska tržišta našla pod pritiskom, nakon što je u nedjelju grčki premijer Aleksis Cipras poručio da ne namjerava produžiti ugovor o međunarodnoj pomoći i najavio odstupanje od nekih reformi dogovorenih u sklopu 240 milijardi evra vrijednog programa međunarodne pomoći EU-a i MMF-a.
Umjesto nove tranše međunarodne pomoći, nova grčka vlada želi dogovoriti nove uslove otplate duga, što je naišlo na hladan prijem kod njenih partnera u evrozoni.
Predsjednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker poručio je u ponedjeljak da Grčka ne treba očekivati da će evrozona prihvatiti njene posljednje uslove.
“Premda ne očekujemo eksplicitno da će Grčka izaći iz evrozone, ako do toga dođe finansijska bi tržišta u prvi mah mogla osjetno pasti. No, vlasti evrozone uspostavile su dosad puno osigurača u slučaju takvog scenarija. Ipak, s obzirom na sve veću popularnost stranaka u Evropi koje se protive mjerama štednje, sumnjamo da bi ulagači bili uvjereni da je grčki izlazak i jedini”, navode analitičari kompanije Capital Economics u bilješci klijentima.
U Šangaju su, pak, cijene akcija jutros porasle, uprkos naznakama slabljenja ekonomije. Jutros je, naime, objavljeno da je inflacija u Kini u siječnju skliznula na najniže nivoe u pet godina.
“Ovo će vjerovatno biti najniži nivo inflacije, s obzirom da posljednjih sedmica cijene nafte rastu. Ipak, ti će podaci povećati očekivanja ulagača da uskoro slijedi smanjenje kamata kineske centralne banke”, kaže Dariusz Kowalczyk, ekonomista u banci Credit Agricole.
I drugi analitičari smatraju da će zbog slabljenja ekonomije kineska centralna banka uskoro agresivnije olabaviti monetarnu politiku, nakon što je prošle sedmice smanjila stopu obveznih rezervi za 0,50 postotnih bodova.
A na valutnim je tržištima dolar oslabio drugi dan zaredom, nakon što je snažno skočio u petak, kada su bolji nego što se očekivalo podaci s američkog tržišta rada ojačali špekulacije da će Fed povećati ključne kamate prije nego što se mislilo.
No, posljednjih su dana te špekulacije splasnule, pa je dolar izgubio dio tih dobitaka. Jutros se kurs evra kreće oko 1,1340 dolara, dok je juče u ovo doba iznosio 1,1330 dolara.
Američka je valuta oslabila i prema japanskoj, pa je njena cijena skliznula s jučerašnjih 119,10 na 118,60 jena.
Nakon tri dana neprestanog rasta, jutros su cijene nafte pale, jer je objavljeno da su zalihe nafte u SAD-u prošle sedmice dostigle rekordne nivoe.
Na londonskom je tržištu cijena barela pala 70-ak centi, na 57,60 dolara, dok je na američkom tržištu skliznula za 60 centi, na 52,20 dolara. Hina