NJUJORK, Jačanje dolara izazvalo je jutros pad cijena sirovina, zbog čega je većina azijskih berzovnih indeksa pod pritiskom, osim japanskog Nikkeija, koji je snažno skočio zahvaljujući slabljenju jena.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu više od 1 odsto, dostigavši novi najviši nivo u pet i po godina.
No, cijene akcija u Južnoj Koreji, Singapuru, Australiji, Šangaju i Hong Kongu pale su između 0,1 i 1 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,6 odsto, nakon što je prošle sedmice ojačao 0,8 odsto.
Snažan skok cijena akcija u Tokiju zahvaljuje se jačanju akcija izvoznika jer zbog slabljenja jena raste konkurentnost njihovih proizvoda na svjetskom tržištu.
Kako je jen već mjesecima pod pritiskom, ulagači su se plašili kritika na račun japanske vlade. No, u subotu su ministri finansija grupe G7 najrazvijenijih zemalja svijeta zaključili da su podsticajne monetarne mjere Japana usmjerene na oživljavanje ekonomije, a ne na namjerno slabljenje jena radi povećanja konkurentnosti japanskih izvoznih proizvoda.
To su ulagači shvatili kao ‘zeleno svjetlo’ za nastavak prodaje japanske valute. No, na ostalim azijskim berzama trguje se oprezno, premda je u petak na Wall Streetu S&P 500 indeks dostigao novi najviši nivo u istoriji.
Ulagači su suzdržani jer nisu sigurni da je moguć dalji uspon cijena akcija, s obzirom na ne baš blistavu situaciju u najvećim svjetskim ekonomijama.
Uz to, jutros su zbog jačanja dolara pale cijene sirovina, zbog čega su se pod pritiskom našle akcije u rudarskom i energetskom sektoru. A na valutnim se tržištima kurs dolara, po prvi put nakon četiri i po godine, probio iznad nivoa od 102 jena. Time je nastavljen njegov uspon započet u petak kada je naglo skočio s otprilike 100,20 na 101,60 jena.
I evro je ojačao prema japanskoj valuti, pa mu je cijena porasla sa 132 jena, koliko je iznosila u petak, na 132,15 jena, novi najviši nivo u više od tri godine. No, evropska je valuta oslabila prema američkoj, pa je njen kurs skliznuo na 1,2970 dolara, dok je u petak iznosio 1,2990 dolara.
Jačanje dolara zahvaljuje se špekulacijama da bi, zahvaljujući oporavku tržišta rada, američki Fed uskoro mogao smanjiti programe kupovine državnih i hipotekarnih obveznica, što bi značilo da nakon dugog perioda labavljenja počinje zaoštravati monetarnu politiku.
Nakon što je u petak pala za 35 centi, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku oslabila daljih 70-ak centi, na 95,25 dolara po barelu. Hina