TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros znatno pale, nakon poruke kineskih vlasti da neće znatnije mijenjati politiku uprkos posustajanju ekonomskog rasta, dok je dolar blago oslabio nakon 10 sedmica neprestanog rasta.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,8 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru, Južnoj Koreji, Australiji, Hong Kongu i Šangaju pale između 0,2 i 1,4 odsto.
Zbog toga je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,8 odsto.
Kina neće dramatično mijenjati svoju ekonomsku politiku ni zbog kojeg makroekonomskog podatka, kazao je Lou Jiwei, kineski ministar finansija, u nedjelju na sjednici finansijskih čelnika grupe G20 najvećih svjetskih ekonomija.
To je razočaralo ulagače jer su se nadali novim podsticajnim mjerama, nakon niza podataka koji ukazuju na usporavanje rasta druge po veličini svjetske ekonomije. Procjenjuje se da će i podatak o PMI indeksu industrijske aktivnosti, koji će biti obavljen sutra, biti slab, ispod granice od 50 bodova, što ukazuje na slabljenje aktivnosti.
Zbog toga ulagače nije ohrabrila ni poruka grupe G20 sa sastanka u australijskom gradu Cairnsu da su blizu rješenja za ubrizgavanje dodatnih 2.000 milijardi dolara u svjetsku ekonomiju, čime bi se stvorili milioni novih radnih mjesta.
Upozorili su, međutim, da zabrinjava stagnacija evropske ekonomije, pa su predložili uvođenje dodatnih podsticajnih mjera.
A na valutnim je tržištima dolar blago oslabio. Nakon 10 sedmica neprestanog rasta, što nije zabilježeno od 1973. godine, dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je jutros 0,2 odsto, na 84,60 bodova. U petak je dostigao 84,753 boda, najviši nivo u više od četiri godine.
Pritom je kurs dolara prema ‘japancu’ jutros skliznuo sa 109,02 jena, koliko je iznosio u petak, na 108,80 jena.
Dolar je oslabio i prema evropskoj valuti, pa je cijena evra dostigla 1,2855 dolara, dok je u petak iznosila 1,2830 dolara, što je bio njen najniži nivo u 14 mjeseci.
No, ulagači nisu sigurni je li to preokret u trendu jačanja dolara, ili samo blaga korekcija nakon njegova snažnog skoka prošle sedmice, kada je američka centralna banka poručila da bi idućih godina kamate u SAD-u mogle rasti brže nego što se očekivalo. Hina