TOKIO, Na azijskim berzama su u srijedu cijene akcija oštro pale, kao i na Wall Streetu dan prije, jer je politička kriza u Italiji zaljuljala finansijska tržišta i pritisla kurs evra na najniži nivo u 10 mjeseci.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 1,5 %, oslabivši drugi dan zaredom.
Pritom je na Tokijskoj berzi Nikkei indeks bio na gubitku 1,5 %, dok su cene akcija u Australiji, Singapuru, Južnoj Koreji Hong Kongu i Šangaju pale između 0,5 i 1,7 %.
Azijske ulagače pokolebao je jučerašnji pad Dow Jones i S&P 500 indeksa na Wall Streetu za više od 1 %, što je posljedica političke krize u Italiji jer se nakon izbora u martu nije uspjela formirati koalicijska vlast.
„Direktna veza između talijanskih vlasti i S&P 500 indeksa je slaba, no ova politička kriza nedirektno podseća ulagače na geopolitičke nesigurnosti”, objašnjava Ed Keon, strateg u kompaniji QMA.
Italijanski predsednik Sergio Mattarella usmerio je zemlju prema prijevremenim izborima, imenujući bivšeg dužnosnika MMF-a Carla Cottarellija za prelaznog premijera sa zadatkom da pripremi izbore i sastavi državni budžet, što je izazvalo kritike najvećih političkih stranaka.
Uz to, ulagače zabrinjava jačanje protivsistemskih i evroskeptičnih snaga koje zagovaraju izlazak Italije iz evrozone, što predstavlja rizik za cijeli taj blok.
Tako je na tržištu zavladalo mišljenje da će ponovljeni izbori u trećoj po veličini ekonomiji evrozone, možda već u julu , praktično predstavljati referendum o članstvu Italije u evrozoni.
„Tržište u cene počinje uračunavati rizik da bi prevremeni izbori mogli voditi pobedi evroskeptika i izlasku iz evra”, kaže Makoto Noji, strateg u kompaniji SMBC Nikko Securities.
Zbog toga su ulagači neskloni rizičnijim investicijama, pa su utočište za svoj kapital potražili u drugim investicijama koje se smatraju sigurnijima u nesigurna vremena, kao što su američke i nemačke državne obveznice, zlato, japanska i švajcarska valuta.
Napetosti u trgovinskim pregovorima između SAD-a i Kine takođe pritiskaju tržišta akcija.
A na valutnim tržištima zbog političke krize u Italiji nastavljen je pritisak na evro.
Jutros se njegov kurs prema američkoj valuti kreće oko 1,1540 dolara, nedaleko najnižeg nivoa u 10 mjeseci, dok je juče u ovo doba iznosio 1,1620 dolara.
U odnosu na švajcarsku valutu, kurs evra potonuo je juče oko 1 %.
Osim ′švajcarca′, i japanski jen slovi za sigurnije utočište za kapital u nesigurna vremena, pa posljednjih dana jača.
Zbog toga je kurs dolara prema japanskoj valuti potonuo na 108,40 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 109,80 jena.
No, kako je dolar snažno ojačao prema evru, njegov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, porastao je s jučerašnjih 94,37 na 94,82 boda, blizu najvišeg nivoa od novembra prošle godine.
A cijene nafte su i dalje pod pritiskom strahova da bi OPEC mogao povećati proizvodnju nakon što ju je posljednjih 17 mjeseci držao na smanjenim nivoima.
Na američkom tržištu cijena barela jutros pala 0,4 %, na 66,45 dolara, blizu njenog najnižeg nivoa u šest nedelja.
hina