TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros oštro pale, nakon što je predsjednik američkog Feda Ben Bernanke najavio smanjenje podsticajnih mjera, a ulagače je uznemirilo i usporavanje industrijske aktivnosti u Kini.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 1,2 odsto, dok su cijene akcija u Šangaju, Australiji, Singapuru, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale između 1,5 i 2,5 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u minusu više od 2 odsto.
Prema podacima HSBC banke, indeks industrijske aktivnosti u Kini pao je u junu sa 49,2 na 48,3 boda, što ukazuje na usporavanje rasta druge po veličini svjetske ekonomije.
„Ti podaci potvrđuju da je kineska ekonomija ranjiva. Nisu pomogli tržištu, ionako poljuljanom zbog strahovanja ulagača da će nakon Fedove najave smanjenja podsticajnih mjera fondovi početi napuštati ovu regiju i sredstva preusmjeriti u SAD, gdje će prinosi rasti“, kaže Hirokazu Yuihama, strateg u kompaniji Daiwa Securities.
Azijske ulagače pokolebao je i jučerašnji pad cijena akcija na Wall Streetu za više od 1 odsto, nakon što je predsjednik američke centralne banke Bernanke kazao da bi Fed do kraja godine mogao početi smanjivati podsticajne monetarne programe, a do polovine iduće godine i sasvim ih ukinuti, ako ekonomija bude dovoljno snažna.
Bernankeova potvrda da je Fed blizu smanjenju podsticajnih programa izazvala je oštar pad berzovnih indeksa jer su ti programi dugo podržavali rast cijena akcija, pa se ulagači plaše korekcije na niže kada tržište izgubi tu podršku.
„Smanjenje podsticajnih mjera je nešto što tržište mora prihvatiti, ne možete stalno voziti u petoj brzini. Nesigurnost će potrajati sve dok se cijene akcija i obveznica ne stabilizuju. No, nakon prvobitne reakcije, tržište bi trebalo biti jasno usmjereno. Rast prinosa u SAD-u podstaći će kupovinu dolara, pa je smjer američke valute već određen“, kaže Yuji Saito, valutni analitičar u banci Credit Agricole.
Najava smanjenja podsticajnih mjera Feda podstakla je rast kursa dolara, koji je jutros dostigao 96,80 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 95,20 jena.
Dolar je ojačao i prema evropskoj valuti, pa je cijena evra potonula s jučerašnjih 1,3390 na 1,3250 dolara.
U odnosu, pak, na japansku valutu, evro je ojačao, pa mu je kurs dostigao 128,30 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 127,70 jena.
Nakon što je juče porasla za 70-ak centi, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku oslabila za 97 centi, na 97,50 dolara po barelu. Hina