TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros pale, drugi dan zaredom, jer ulagače zabrinjavaju slabiji nego što se očekivalo poslovni rezultati američkih kompanija i mogućnost zaoštravanja monetarne politike u Kini.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,7 odsto, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji, Singapuru, Šangaju i Hong Kongu pale između 0,1 i 0,8 odsto.
U Australiji su cijene blago porasle, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,1 odsto, nakon što je juče potonuo 0,9 odsto.
Od početka jutrošnjeg trgovanja na azijskim su berzama cijene akcija u minusu jer je ulagače pokolebao jučerašnji pad berzovnih indeksa na Wall Streetu, nakon slabijih nego što se očekivalo poslovnih rezultata nekoliko velikih američkih kompanija.
Gubici na azijskim tržištima ponešto su smanjeni nakon vijesti da je aktivnost u kineskom industrijskom sektoru u oktobru ojačala najviše u posljednjih sedam mjeseci, što je još jedan signal da se druga po veličini svjetska ekonomija stabilizuje, nakon dužeg perioda usporavanja rasta.
Međutim, ulagače zabrinjava rast kamata na kineskom međubankarskom tržištu novca jer tamošnja centralna banka već treći dan zaredom nije ubrizgala svježi novac na tržišta. To pokazuje, kažu analitičari, da su monetarne vlasti zabrinute zbog rasta rizičnih kreditnih plasmana, pa ne kane podsticati taj trend.
„U oktobru je u Kini potražnja za novcem velika jer građani moraju platiti poreze, a banke odvojiti rezerve na račune centralne banke. Mislim da ulagači primjećuju da je kineska centralna banka već zaoštrila monetarnu politiku jer ne prodaje juane, pa im kurs raste“, kaže Hong Hao, strateg u Bank of Communications International Securities.
Ulagači se plaše da bi zaoštravanje monetarne politike usporilo rast kreditiranja, a time i rast kineske ekonomije.
A na valutnim se tržištima dolar stabilizovao, nakon što je juče njegova cijena prema evru pala na najniži nivo u dvije godine.
Jutros se kurs evra kreće oko 1,3785 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosio 1,3793 dolara, što je njegov najviši nivo od novembra 2011. godine.
No, stabilizacija dolara nije posljedica njegove snage, nego opreza ulagača zbog moguće intervencije, barem verbalne, Evropske centralne banke. Snažan evro mogao bi, kažu analitičari, naštetiti krhkom oporavku ekonomije evrozone jer na taj način evropski izvozni proizvodi postaju manje konkurentni na svjetskom tržištu.
“Kurs evra prema dolaru na novim je najvišim nivoima u ovoj godini, pa se nameće pitanje kakav će biti odgovor ECB-a”, kazao je Chris Turner, strateg u banci ING.
U odnosu na japansku valutu, cijena dolara stabilno se kreće oko 97,35 jena, kao i juče u ovo doba.
Ni kurs evra prema ‘japancu’ ne oscilira značajnije, pa se kreće u jučerašnjem rasponu od 133,90 na 134,20 jena.
Nakon što je juče pala za 1,4 dolara, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku ojačala 50-ak centi, na 97,35 dolara po barelu. Hina