TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija pale i jutros, drugi dan zaredom, jer se ulagači plaše da će protesti u Hong Kongu dodatno zagušiti ionako usporen rast kineske ekonomije, a ni makroekonomski podaci iz drugih zemalja ne daju razloga za optimizam.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 1 odsto, dok su cijene akcija u Šangaju, Južnoj Koreji, Singapuru i Hong Kongu pale između 0,1 i 1,2 odsto.
U Australiji su blago porasle, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,5 odsto, zaronivši na novi najniži nivo u posljednjih 20 sedmica.
U fokusu ulagača i dalje je Hong Kong, gdje je nekoliko desetina hiljada prodemokratski orijentisanih demonstranata blokiralo ulice tražeći veće političke slobode. Za Peking to, kažu analitičari, predstavlja jedan od najvećih izazova od protesta na trgu Tiananmen prije 25 godina.
To bi moglo pritisnuti ionako usporen rast kineske ekonomije, što potvrđuju i jutros objavljeni pokazatelji.
Prema konačnom izvještaju HSBC banke, PMI indeks industrijske aktivnosti u drugoj po veličini svjetskoj ekonomiji iznosio je u septembru 50,2 boda, što je doduše na nivou avgusta, ali manje u odnosu na prvu procjenu od 50,5 bodova.
Ohrabrujuće je samo to što su porasle izvozne narudžbe.
Ni u Japanu ekonomska situacija nije blistava. U avgustu je neočekivano pala fabrička proizvodnja, a pala je, peti mjesec zaredom, i potrošnja domaćinstva na godišnjem nivou, što ukazuje na defanzivu potrošača nakon nedavnog povećanja poreza na dodatu vrijednost.
„Ovi podaci izazvali su zabrinutost u vezi rasta japanske ekonomije u trećem tromjesečju, što je ulagače navelo na povlačenje dobiti s tržišta nakon nedavnog rasta cijena akcija“, kaže Nobuhiko Kuramochi, strateg u kompaniji Mizuho Securities.
U Južnoj Koreji industrijska je proizvodnja, pak, u avgustu potonula 3,8 odsto na godišnjem nivou, znatno više nego što se očekivalo i najviše od finansijske krize 2008. godine.
A na valutnim je tržištima dolar stabilan, nakon što je od početka mjeseca njegova vrijednost u odnosu na korpu šest najvažnijih svjetskih valuta porasla za 3,5 odsto, najviše od februara 2013. godine. Pritom se dolarov indeks i dalje kreće oko najviših nivoa u četiri godine.
U odnosu na japansku valutu, kurs dolara kreće se jutros oko 109,30 jena, kao i juče u ovo doba, nakon što je sinoć dostigao 109,75 jena, novi najviši nivo u šest godina.
Dolar je stabilan i prema evropskoj valuti, pa je cijena evra blago porasla s jučerašnjih 1,2670 na 1,2690 dolara. Ipak, ne kreće se daleko od 1,2661 dolara, najnižeg nivoa u 22 mjeseca na koji je pala tokom jučerašnjeg trgovanja. Hina