TOKIO, Na većini azijskih berzi cijene su akcije jutros pale, jer su ulagači oprezni zbog napetosti između Sjeverne i Južne Koreje i anemičnosti najvećih svjetskih ekonomija.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,00 sati bio u plusu više od 2 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru i Šangaju stagnirale.
Berzovni indeksi u Hong Kongu, Južnoj Koreji i Australiji pali su, pak, između 0,3 i 0,7 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,00 sati u minusu 0,5 odsto.
Snažan skok cijena akcija u Tokiju zahvaljuje se nadi ulagača da će na dvodnevnoj sjednici, započetoj danas, čelnici centralne japanske banke dodatno olabaviti monetarnu politiku kako bi podstakli rast ekonomije i suzbili deflaciju.
No, na ostalim azijskim tržištima ne vlada tako dobro raspoloženje, premda su juče na Wall Streetu S&P i Dow Jones indeks dostigli nove najviše nivoe u istoriji.
Iza tog rasta stoje solidni, ali ne i sjajni ekonomski podaci, pa ulagači nisu uvjereni da se uspon cijena akcija može nastaviti.
Pod najvećim su pritiskom jutros akcije rudarskog i energetskog sektora. Posljedica je to pada cijena sirovina zbog strahovanja da će slabost najvećih svjetskih ekonomija izazvati pad potražnje.
Industrijska aktivnost u SAD-u i Kini raste. No, taj rast nije impresivan, dok je juče objavljeno da je PMI indeks industrijske aktivnosti u evrozoni u martu skliznuo sa 47,9 na 46,8 bodova.
To je već 20. mjesec zaredom kako se taj indeks kreće ispod granice od 50 bodova, što ukazuje na slabljenje aktivnosti i produbljivanje recesije u evrozoni.
Ulagače zabrinjava i napetost između Sjeverne i Južne Koreje, premda analitičari ne očekuju otvoreni sukob. Sjevernokorejske vlasti zabranile su jutros ulazak južnokorejskim radnicima u zajednički industrijski park Kaesong.
„I prije je pitanje Sjeverne Koreje znalo uticati na tržišta. Razlika je u tome što bi sada ta napetost mogla duže potrajati“, kaže Kim Sung-soo, portfelj menadžer u fondu LS Asset Management.
Kako se očekuje labavljenje monetarne politike u Japanu, jen je na valutnim tržištima pod pritiskom.
Jutros je kurs dolara dostigao 93,50 jena, dok se juče u ovo doba kretao na najnižim nivoima u mjesec dana, oko 92,60 jena.
I evro je ojačao prema japanskoj valuti, pa je njegova cijena porasla s jučerašnjih 119,39 jena, najniže nivoe u više od mjesec dana, na 119,80 jena.
U odnosu na američku valutu, kurs evra skliznuo je s jučerašnjih 1,2865 na 1,2805 dolara.
Nakon što je juče porasla za 10-ak centi, jutros je terminska cijena nafte na berzi u Njujorku oslabila gotovo 60 centi, na 96,60 dolara po barelu. Hina