TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros porasle jer ulagači vjeruju da će niz slabijih nego što se očekivalo makroekonomskih pokazatelja iz najvećih svjetskih ekonomija navesti centralne banke da i dalje vode podsticajnu monetarnu politiku.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,7 odsto, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji, Singapuru i Australiji porasle između 0,1 i 0,7 odsto.
Berzovni indeksi u Hong Kongu i Šangaju oslabili su, pak, oko 0,1 odsto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na dobitku 0,2 odsto.
Podršku tržištima pruža nada ulagača da će najveće centralne banke u svijetu još duže vrijeme voditi labavu monetarnu politiku.
Na to upućuje niz slabijih nego što se očekivalo makroekonomskih pokazatelja – od slabosti potrošnje u SAD-u, preko oštrog pada japanske ekonomije u drugom tromjesečju, do slabosti kreditiranja u Kini.
Danas se očekuju i novi podaci iz evrozone koji će pokazati u kakvom je stanju ekonomija tog bloka. Vjeruje se da neće biti baš obećavajući, pa bi se Evropska centralna banka mogla naći pod pritiskom da uskoro dodatno olabavi monetarnu politiku.
„Tržište akcija pozitivno je regovalo na loše ekonomske podatke iz SAD-a, Kine, evrozone i Japana. Čini se da će neke centralne banke morati uvesti dodatne podsticajne monetarne mjere ili nastaviti voditi labavu politiku duže nego što se mislilo“, kaže Aroop Chatterjee, analitičar u Barclays banci.
A na valutnim se tržištima jutros trguje oprezno, pri čemu je američka valuta blago ojačala. Kurs dolara kreće se oko 102,60 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 102,30 jena.
Dolar je blago ojačao i u odnosu na evropsku valutu, pa je cijena evra skliznula s jučerašnjih 1,3365 na 1,3360 dolara, nedaleko najniže u devet mjeseci od 1,3333 dolara.
U odnosu na japansku valutu, kurs evra dostigao je 137 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 136,65 jena. Hina