TOKIO, Na većini azijskih berzi jutros su cijene akcija porasle, dok je kurs evra pod pritiskom jer ulagači očekuju da će Evropska centralna banka u junu dodatno olabaviti monetarnu politiku.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 0,1 odsto, a blago su pale i cijene akcija u Južnoj Koreji te Australiji.
Berzovni indeksi u Šangaju, Hong Kongu i Singapuru porasli su, pak, između 0,1 i 0,8 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na dobitku 0,15 odsto, dostigavši novi najviši nivo u godinu dana.
Uspon tog indeksa već peti dan u posljednjih šest ponajviše se zahvaljuje uvjerenju ulagača da američka centralna banka Fed neće tako skoro zaoštriti monetarnu politiku, dok bi je Evropska centralna banka (ECB) u junu mogla dodatno olabaviti.
Zbog toga rastu cijene obveznica, a padaju prinosi na njih. Tako su, na primjer, prinosi na njemačke obveznice skliznuli na 1,2850 odsto, a osjetno su pali i prinosi na obveznice perifernih članica evrozone, koje su ne tako davno bile pod snažnim pritiskom.
„Prije, kada su cijene akcija rasle, cijene obveznica su padale. No, to više nije slučaj. Vjerovatno slijedi period visokih cijena akcija i niskih prinosa na obveznice“, kaže Daisuke Uno, strateg u Sumitomo Mitsui Banking Corp.
Zbog neuvjerljivih makroekonomskih pokazatelja iz evrozone, sve je vjerovatnije da će ECB uskoro dodatno olabaviti monetarnu politiku kako bi podstakla rast ekonomije i suzbila prijetnje od deflacije.
Očekuje se smanjenje ključne kamatne stope, premda se već sada kreće na rekordno niskim nivoima od 0,25 odsto, a špekuliše se i da bi ECB mogla uvesti negativnu kamatu na prekonoćne depozite banka na računima centralne banke kako bi se podstaklo kreditiranje kompanija.
„Dodatno popuštanje monetarne politike ECB-a trenutno je najvažnija tema na tržištima. Niko zapravo ne zna kako bi širok bio uticaj negativne kamate na depozite, no to bi svakako izazvalo pad prinosa na dugoročne obveznice“, kaže Daisuke Uno.
Kako je sve jasnije da će ECB olabaviti monetarnu politiku, tako je evro na valutnim tržištima pod sve većim pritiskom.
Juče poslijepodne njegov je kurs zaronio na svega 1,3587 dolara, najniži nivo u tri i po mjeseca. Jutros se, doduše, oporavio na 1,3605 dolara, no analitičari očekuju da će i dalje biti pod pritiskom.
U odnosu na japansku valutu, cijena evra kreće se u uskom rasponu od 138,10 do 138,60 jena.
Dolar je, pak, blago oslabio prema ‘japancu’, pa mu je kurs skliznuo s jučerašnjih 101,90 na 101,70 jena. Hina