TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija pale i jutros, četvrti dan zaredom, jer su ulagače razočarali anemični ekonomski pokazatelji, a suzdržani su i zbog protesta u Hong Kongu.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,1 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru, Australiji i Južnoj Koreji oslabile između 0,3 i 0,5 odsto.
U Šangaju i Hong Kongu danas se zbog praznika ne radi, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,4 odsto, oslabivši četvrti dan zaredom, pri čemu je zaronio na novi najniži nivo u posljednjih 20 sedmica.
Azijske ulagače razočarao je jučerašnji pad cijena akcija na Wall Streetu, drugi dan zaredom, nakon slabijih nego što se očekivalo makroekonomskih pokazatelja.
Povjerenje potrošača u SAD-u palo je u septembru po prvi put u pet mjeseci, dok su cijene kuća u julu porasle manje nego što se procjenjivalo, što ukazuje na nestabilnost oporavka američke ekonomije.
Ništa bolji pokazatelji ne stižu ni iz Japana. Tamošnja centralna banka objavila je tzv. ‘tankan’ izvještaj, prema kojem je povjerenje preduzetnika u industrijskom sektoru ponešto poraslo u proteklom tromjesečju, no u uslužnom je sektoru oslabilo, što predstavlja još jednu potvrdu da nedavno povećanje poreza na dodatu vrijednost pritišće ekonomiju.
„Tankan je tržištu odaslao miješane signale. Da je povjerenje oslabilo u oba sektora, mogli bismo očekivati dodatno popuštanje monetarne politike. No, miješani signali ne mogu usmjeriti tržište“, kaže Hikaru Sato, analitičar u kompaniji Daiwa Securities.
Ulagače je razočarao i slabiji nego što se očekivalo rast izvoza Južne Koreje, pa ih nisu naročito ohrabrili ni podaci iz Kine.
Službeni PMI indeks industrijskog sektora ostao je u septembru gotovo nepromijenjen u odnosu na avgust, na 51,1 bodu, što je nešto bolji podatak nego što se očekivalo.
No, „kineska ekonomija i dalje je suočena s određenim pritiskom na dole“, kaže Chen Zhongtao, zvaničnik u China Federation of Logistics and Purchasing, koji prikuplja podatke o PMI indeksu.
U fokusu je ulagača i dalje Hong Kong, gdje se i danas, na praznik, očekuju protesti u kojima se od Pekinga traže veće političke slobode.
A na valutnim se tržištima nastavlja uspon američke valute. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 86,05 bodova, nakon što je sinoć dostigao 86,21 bod, novi najviši nivo u četiri mjeseca.
U odnosu na japansku valutu, kurs dolara probio se jutros, po prvi put od avgusta 2008. godine, iznad nivoa od 110 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 109,30 jena.
Cijena evra prema američkoj valuti uspjela se, pak, vratiti iznad granice od 1,2600 dolara, nakon što je juče zaronila na svega 1,2571 dolar, najniži nivo u dvije godine. Hina