TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija pale drugi dan zaredom, zaronivši na najniži nivo u devet i po mjeseci, a pod pritiskom su i cijene sirovina jer se ulagači plaše posljedica smanjenja podsticajnih mjera američkog Feda i usporavanja rasta kineske ekonomije.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu oko 1,2 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru, Australiji, Šangaju, Hong Kongu i Južnoj Koreji pale između 0,3 i 1,7 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u minusu 0,8 odsto, zaronivši na najniži nivo od septembra prošle godine.
Ulagači su i dalje pod uticajem najave američke centralne banke da bi krajem godine mogla smanjiti podsticajne monetarne programe, koji su, povećavajući likvidnost na finansijskim tržištima, dugo vrijeme podsticali rast cijena akcija.
„Jasno, Fedovo smanjenje podsticaja glavna je priča. Došlo je do promjene percepcije po pitanju likvidnosti i proći će neko vrijeme dok se ulagači na to priviknu i repozicioniraju“, kaže Adrian Foster, direktor u Rabobanku.
Strahovanja ulagača da bi smanjenje podsticaja Feda moglo dovesti do usporavanja rasta američke ekonomije, a time i slabljenja potražnje za sirovinama izazvala su pad njihovih cijena.
Tim više što posljednji podaci ukazuju na slabljenje kineske ekonomije, najvećeg svjetskog potrošača sirovina.
Terminska cijena nafte na berzi u New Yorku potonula je juče 2,9 odsto, na 95,40 dolara po barelu, dok je cijena zlata pala više od 5 odsto, na 1.268 dolara po unci, najniži nivo od septembra 2010. godine.
S druge strane, na valutnim tržištima dolar jača od kada je u srijedu predsjednik Feda Ben Bernanke najavio smanjenje podsticajnih mjera.
Jutros je kurs američke valute dostigao 97,70 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 96,80 jena.
Dolar je ojačao i prema evropskoj valuti, pa je cijena evra skliznula s jučerašnjih 1,3250 na 1,3220 dolara.
U odnosu, pak, na japansku valutu, evro je ojačao, pa mu je kurs dostigao 129,40 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 128,30 jena. Hina