TOKIO, Na azijskim su berzama u ponedjeljak cijene akcija blago porasle, nakon početnog pada, jer se ulagači nadaju novim podsticajnim mjerama zbog usporavanja rasta najvećih ekonomija regiona.
Berzanski indeksi u Australiji, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Šangaju bili su u 7,30 sati u plusu između 0,2 i 0,8 odsto.
U Singapuru su cijene akcija blago pale, dok se u Japanu danas zbog praznika ne radi.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u plusu 0,2 odsto.
Na samom početku današnjeg trgovanja taj je indeks bio na gubitku 0,2 odsto jer su ulagače razočarali makroekonomski pokazatelji iz Kine.
Prema izvještaju HSBC banke i kompanije Markit, PMI indeks proizvodne aktivnosti u Kini pao je u aprilu s 49,6 na 48,9 bodova, najniži nivo u godinu dana, što je još jedan pokazatelj usporavanja rasta druge po veličini svjetske ekonomije.
Uz to, vladin savjet izvijestio je kako bi rast kineske ekonomije u tekućem tromjesečju mogao iznositi 6,8 odsto na godišnjem nivou. U prvom je kvartalu kineski bruto domaći proizvod porastao 7 odsto, najsporije u posljednjih šest godina.
To je prvobitno pokolebalo ulagače, no kasnije su cijene akcija u Šangaju porasle jer bi slabi ekonomski podaci mogli natjerati vlasti na hitno uvođenje novih podsticajnih mjera.
“PMI indeks ukazuju da su potrebne dodatne podsticajne mjere kako se rast ekonomije ne bi usporio ispod 7 odsto iz prvog tromjesečja”, kaže Annabel Fiddes, ekonomista Markita.
Analitičari UBS-a naveli su, pak, u bilješci klijentima kako od kineskih vlasti očekuju ubrzanje sprovođenja infrastrukturnih projekata i dodatno smanjenje kamatnih stopa idućih mjeseci.
Slični izvještaji o proizvodnom sektoru u Japanu i Južnoj Koreji, objavljeni u petak, takođe su ukazali na slabljenje aktivnosti, pa se ulagači nadaju podsticajnim mjerama i u tim ekonomijama, što bi trebalo pozitivno uticati na cijene akcija.
“Valuacije su i dalje privlačne, a povećana likvidnost podstiče cijene akcija. Stoga svaki pad cijena ulagači smatraju dobrom prilikom za kupovinu akcija”, kaže Grace Tam, analitičarka u fondu JP Morgan Asset Management.
A na valutnim se tržištima dolar stabilizovao, nakon što je njegov kurs danima bio pod snažnim pritiskom zbog uvjerenja ulagača da će američka centralna banka odgoditi odluku o povećanju kamata, s obzirom na niz naznaka usporavanja rasta ekonomije SAD-a.
Od 13. aprila dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, pao je 5 odsto, pa je u petak zaronio na 95,25 bodova, najniži nivo u dva mjeseca.
Jutros se, pak, kreće iznad tog nivoa, pri čemu je dolar ojačao prema evropskoj valuti. Kurs evra skliznuo je na 1,1190 dolara, dok je u petak iznosio 1,1200 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena dolara stabilno se kreće na nivoima od petka, oko 120,10 jena. Hina