TOKIO, Na većini azijskih berzi cijene su akcija jutros blago porasle, jer su posljednji ekonomski podaci iz SAD-a ublažili strahovanja ulagača da će Fed uskoro početi zaoštravati monetarnu politiku.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 1,6 odsto, dok su cijene akcija u Šangaju, Australiji i Južnoj Koreji porasle između 0,1 i 0,3 odsto.
U Hong Kongu i Singapuru berzovni su indeksi pali između 0,1 i 0,6 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio nepromijenjen u odnosu na juče, kada je zaronio na najniži nivo u šest sedmica.
Američka ekonomija porasla je u prvom tromjesečju 2,4 odsto, što je manje nego što se očekivalo, kao i prodaja kuća, dok je broj zahtjeva za pomoć nezaposlenima prošle sedmice neočekivano porastao.
Ti podaci pokazuju da je oporavak najveće svjetske ekonomije nejak, pa su mu i dalje potrebne podsticajne monetarne mjere kako bi čvršće stalo na vlastite noge. Stoga je malo vjerovatno da će Fed tako skoro mijenjati politiku, kažu analitičari.
Zahvaljujući tome, juče su blago porasle cijene akcija na Wall Streetu, kao i jutros na većini azijskih tržišta.
No, MSCI indeks u minusu je od početka maja oko 4 odsto, pa bi ovo mogao biti njegov najslabiji mjesec u godinu dana.
„Ipak, ne radi se o početku vladavine ‘medvjeda’ na tržištu, nego samo o korekciji cijena“, kaže Kenichi Hirano, strateg u kompaniji Tachibana Securities.
Kako su splasnule špekulacije o smanjenju podsticajnih monetarnih programa američke centralne banke, na valutnim tržištima dolar posljednjih dana slabi.
Juče je kurs evra dostigao 1,3062 dolara, najviši nivo u tri sedmice, dok se jutros kreće oko 1,3040 dolara.
U odnosu na japansku valutu cijena dolara kreće se oko 101,05 jena, dok je još u srijedu iznosio 102,35 jena.
Kurs evra prema japanskoj valuti stabilno se, pak, kreće oko 131,70 jena.
Nakon što je juče porasla za 50-ak centi, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku oslabila 7 centi, na 93,55 dolara po barelu. Hina