TOKIO – Na azijskim berzama u ponedjeljak su cijene dionica pale, ponajviše u tehnološkom sektoru, kao i na Wall Streetu u petak, a ulagači su oprezni uoči ovosedmične sjednice američkog Feda.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks oko 7,00 sati bio na gubitku 0,4 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale između 0,4 i 1,1 posto.
U Singapuru su blago porasle, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 7,00 sati bio na gubitku 0,4 posto.
Azijske su ulagači oprezni jer su u petak američki S&P 500 i Nasdaq indeks pali zbog pritiska na tehnološki sektor.
Taj je sektor posljednjih sedmica snažno rastao, dok je u petak uslijedila korekcija cijena, pa su dionice Applea, Facebooka i Alphabeta pojeftinile više od 3, a Microsofta više od 2 posto.
Zbog toga je jutros cijena dionice južnokorejskog Samsunga pala 1,8 posto, dok su dionice Taiwan Semiconductora i japanskog Sharpa pojeftinile između 1,6 i 2,4 posto.
“Čini se da je pad Nasdaq indeksa u petak loše jutros utjecao na tehnološki sektor, koji se možda suočava s dobitnosnosnom prodajom. A bliži se i sjednica Feda”, kaže Yoshinori Shigemi, strateg u tvrtki JPMorgan Asset Management.
Prošlosedmični izvanredni izbori u Britaniji nakon kojih je Konzervativna stranka premijerke Therese May izgubila većinu u parlamentu nisu osjetnije uticali na tržišta, osim što je kurs britanske funte pao.
Tržišta nisu osjetnije reagovala ni na svjedočenje bivšeg direktora FBI-a Jamesa Comeya u Senatu o istrazi o uplitanju Rusije u lanjske predsjedničke izbore u SAD-u jer to svjedočenje nije donijelo ništa novo o čemu mediji već nisu pisali.
Sada se, pak, fokus ulagača usmjerava na dvodnevnu sjednicu čelnika američke središnje banke, koja završava u srijedu.
Na tržištu vlada uvjerenje da će Fed povećati ključne kamatne stope za 0,25 postotnih bodova, drugi put od početka godine, a najviše će se pratiti poruke čelnika središnje banke o tome je li američka privreda dovoljno snažno kako bi izdržalo još jedno povećanje cijene novca do kraja godine.
U slučaju da Fed poveća kamate i signalizuje da bi do kraja godine mogao još koji put povući takav potez, to bi podržalo jačanje dolara, ali bi loše uticalo na tržišta kapitala, kažu analitičari.
A jutros, pak, podršku tržištima pruža rast cijene nafte, nakon što su prošle sedmice pale gotovo 4 posto.
Jutros je cijena barela na londonskom tržištu porasla 0,5 posto, na 48,35 dolara. I na američkom je tržištu barel poskupio 0,5 posto, na 46,05 dolara.
A na valutnim se tržištima funta stabilizovala nakon što je u petak oštro pala zbog neočekivanih rezultata britanskih parlamentarnih izbora.
Nakon što je u petak pao 1,7 posto, jutros se kurs funte prema američkoj valuti stabilno kreće oko 1,2750 dolara.
Cijena dolara stabilna je i prema japanskoj valuti, pa se kreće oko 110,30 jena. Prema evru je, pak, oslabila 0,1 posto, pa je kurs evropske valute dosegnuo 1,1205 dolara.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 97,20 bodova, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosio 97,35 bodova.Hina