TOKIO – Na azijskim berzama u ponedjeljak su cijene dionica porasle jer su ulagači optimistični zbog dobrih poslovnih rezultata tehnoloških kompanija, pa su slabi privredni pokazatelji iz Kine i SAD-a pali u drugi plan.
Na tokijskoj berzi Nikkei je indeks oko 6:30 časova bio u plusu 0,6 odsto, dok su cijene dionica u Hong Kongu i Južnoj Koreji porasle između 0,3 i 0,7 odsto.
U Australiji i Šangaju blago su pale, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 6:30 časova bio u na dobitku 0,5 odsto, dosegnuvši najviši nivo od juna 2015. godine.
Azijske ulagače ohrabrio je jučerašnji rast S&P 500 indeksa na Wall Streetu, dok je Nasdaq indeks dosegao novi najviši nivo u istoriji.
To se ponajviše zahvaljuje rastu cijena dionica u tehnološkom sektoru, nakon što su prošle sedmice Alphabet, krovna kompanija Googlea, Amazon i Microsoft obavijestili o boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima.
Ulagači se nadaju da će takve rezultate ovih dana objaviti i Apple te Facebook, pa su juče cijene dionica Applea, Alphabeta, Microsofta, Amazona i Facebooka dostigle rekordne nivoe.
“Da bi cijene dionica tako velikih kompanija istovremeno dostigle rekordne nivoe zaista je potrebno puno novca. Mislim da se može izvući zaključak da novac koji je bio uložen u obveznice sada biva preusmjeren u hi-tech dionice zbog njihovog rasta zarada”, kaže Norihiro Fujito, strateg u Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.
Odlične poslovne rezultate prošle sedmice je objavio i južnokorejski Samsung, pa je cijena dionice tog tehnološkog diva jutros skočila dva posto, doprinijevši rastu Kospi indeksa za 0,7 odsto.
A dobri poslovni rezultati tehnoloških divova podstakli su i rast cijena dionica njihovih dobavljača, kao što je Taiwan Semiconductor Manufacturing. Zbog toga su u drugom planu slabi pokazatelji iz dviju najvećih svjetskih privreda.
Nakon što je u petak objavljeno da je američki bruto domaći proizvod (BDP) u prvom kvartalu porastao za 0,7 posto na godišnjem nivou, znatno sporije od očekivanih 1,2 odsto, juče je objavljeno da je rast fabričke aktivnosti u SAD-u usporio, da je potrošnja domaćinstava stagnirala, a da je ključni pokazatelj inflacije pao na mjesečnom nivou.
Jutros je, pak, objavljeno da je fabrička aktivnost u Kini usporila najviše u posljednjih sedam mjeseci. Ipak, ulagači se nadaju da će rast privrede, premda usporen, ostati stabilan.
Cijene su nafte su pod pritiskom zbog rasta proizvodnje u Libiji i SAD-u. Zbog toga je jutros cijena barela na londonskom tržištu skliznula 0,2 odsto, na 51,45 dolara.
Na valutnim tržištima dolar je ponešto ojačao jer su ulagači skloniji rizičnijim investicijama nakon što su splasnule tenzije između SAD-a i Sjeverne Koreje. Cijena dolara prema japanskoj valuti primakla se najvišem nivou u mjesec dana od 111,95 jena.
U odnosu na evropsku valutu, dolar je, pak, stabilan, pa se kurs evra kreće u uskom rasponu oko nivoa od 1,0910 dolara.
SEEbiz