TOKIO, Na azijskim berzama u ponedjeljak su cijene dionica porasle, dok je dolar ojačao jer američki predsjednik Donald Trump nije na sastanku s japanskim premijerom Shinzom Abeom otvorio pitanje o kursevima valuta.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,00 sati bio u plusu 0,5 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Južnoj Koreji, Hong Kongu, Šangaju i Australiji porasle između 0,1 i 0,7 posto.
Zahvaljujući tome, MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,00 sati na dobitku 0,3 posto, dosegnuvši novi najviši nivo od jula 2015.
Dobro raspoloženje na azijskim berzama zahvaljuje se oživjelom optimizmu ulagača u vezi smanjenja poreza u SAD-u, dobrim pokazateljima iz svjetske privrede, kao i tome što Donald Trump nije na sastanku tokom vikenda s japanskim premijerom Abeom otvorio pitanje valutne politike.
Prije nekoliko sedmica Trump je, naime, kazao kako Japan, Njemačka i Kina vode politiku slabljenja svojih valuta kako bi stekle prednost u vanjskoj trgovini, pa su se ulagači plašili da će to biti i jedna od tema sastanka s japanskim premijerom.
No, glasnogovornik japanske vlade kazao je nakon sastanka da Abe i Trump nisu raspravljali o toj temi i da Trump nije zatražio bilateralni trgovinski sporazum.
Dijalog o ekonomiji između Japana i SAD-a vodiće zamjenik japanskog premijera Taro Aso i američki potpredsjednik Mike Pence, a razgovaraće se o fiskalnoj i monetarnoj politici, kao i o infrastrukturnim projektima te trgovini.
“Može se očekivati realan pristup tim pitanjima, s obzirom da će dijalog voditi Pence i Aso. Dobro je da nepredvidljivi Trump nije u tome”, kaže Yasunobu Katsuki, analitičar u tvrtki Mizuho Securities.
Pozitivno je na tržišta utcao i jutros objavljeni podatak o rastu japanske privrede u posljednjem lanjskom tromjesečju za 1 posto na godišnjem nivou, što je u skladu s očekivanjima analitičara.
“Globalna privreda sada djeluje prilično zdravo u odnosu na prošlu godinu jer Kina podržava svoju privredu fiskalnim mjerama. Silazni rizici po američku su, pak, mali, s obzirom na Trumpove najavljene politike”, kaže Masayuki Kichikawa, strateg u fondu Sumitomo Mitsui Asset Management.
Trump je, naime, najavio smanjenje poreza, povećanje fiskalne potrošnje i ublažavanje regulacija u pojedinim sektorima, a to bi moglo potaknuti ubrzanje rasta američke privrede.
A brži rast najveće svjetske privrede i smanjenje poreza mogli bi potaknuti rast plata i inflacije u SAD-u, pa se očekuje da će američka središnja banka ubuduće ubrzati povećanje kamatnih stopa.
Zahvaljujući tome, kao i suzdržavanju Trumpa po pitanju kurseva valuta u razgovoru s Abeom, dolar je na valutnim tržištima ojačao.
Kurs dolara u odnosu na japansku valutu porastao je jutros 0,9 posto, na 114,20 jena, dodatno se odmaknuvši od 111,59 jena, najniži nivo u 10 sedmica, na koju je zaronio prošloga utorka.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na evropsku, pa je cijena evra skliznula 0,2 posto, na 1,0625 dolara.
Evro je već danima pod pritiskom neizvjesnosti u Francuskoj jer ankete pokazuju da je Marine Le Pen u prednosti uoči predsjedničkih izbora, koji se održavaju u drugoj polovici aprila.
Ulagače, naime, zabrinjavaju najave Le Pen, predsjedničke kandidatkinje Nacionalne fronte, o mogućem izlasku Francuske iz Evropske unije.
A nakon što su u petak cijene nafte znatno porasle, zahvaljujući vijesti da se članice OPEC-a pridržavaju dogovora o smanjenju proizvodnje, jutros su izgubile dio tih dobitaka.
Ulagače, naime, zabrinjavaju podaci o rastu proizvodnje nafte u SAD-u, što bi moglo umanjiti uticaj smanjenja proizvodnje OPEC-a.
Na londonskom je tržištu jutros cijena barela skliznula 0,3 posto, na 56,55 dolara.Hina