TOKIO, Na azijskim berzama u četvrtak su cijene dionica porasle, dok je dolar ojačao jer su dobri pokazatelji iz američke privrede povećali mogućnost povećanja kamata Feda do kraja godine.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu oko 0,6 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Južnoj Koreji, Australiji i Hong Kongu porasle između 0,2 i 0,6 posto.
U Kini se zbog praznika ne radi cijelu ovu sedmicu, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,4 posto.
Azijske ulagače oraspoložio je jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu, nakon dva dana pada, potaknut boljim nego što se očekivalo privrednim pokazateljima.
Aktivnosti u uslužnom sektoru SAD-a u septembru su dosegnule najvišu razinu u 11 mjeseci, pokazali su juče objavljeni podaci, što je nakon prethodnog izvještaja o jačanju aktivnosti u proizvodnom sektoru, podržalo nade ulagača u ubrzanje rasta američke privrede.
“I proizvodni i uslužni sektor oporavili su se od velikog pada u kolovozu. Premda još nije sasvim jasan trend u američkom gospodarstvu, oporavak aktivnosti u Japanu i Kini najavljuje, čini se, jačanje globalnog gospodarstva”, kaže Chotaro Morita, strateg u tvrtki SMBC Nikko Securities.
Podršku tržištu pružaju i cijene nafte, koje su juče dosegnule najviše razine u nekoliko mjeseci, nakon podataka koji pokazuju da su zalihe nafte u SAD-u prošle sedmice pale više nego što se očekivalo, što je podržalo nadu ulagača u jačanje potražnje.
Juče je na londonskom tržištu cijena barela dosegnula 52,09 dolara, najvišu razinu od početka jula. Premda je jutros skliznula na 51,53 dolara, i dalje je u plusu od početka sedmice oko 5 posto.
Na američkom je tržištu, pak, cijena barela jutros skliznula 0,6 posto, na 49,50 dolara, no od početka sedmice na dobitku je 2,6 posto.
Tokijski Nikkei indeks jača već četvrti dan zaredom, što se zahvaljuje slabljenju jena jer to pozitivno utiče na konkurentnost japanskih izvoznih proizvoda na inozemnim tržištima.
A na valutnim je tržištima dolar ojačao prema jenu jer su jučerašnji podaci, koji ukazuju na ubrzanje rasta američke privrede, potaknuli očekivanja da će američka središnja banka uskoro povećati ključne kamatne stope.
Trgovci na tržištu novca povećali su izglede za povećanje kamata Feda u prosincu sa 63 na 65 posto.
“Zahvaljujući iznenađujuće dobrim gospodarskim pokazateljima, čini se da bi Fed mogao povećati kamate krajem 2016. ili početkom 2017. godine”, kaže Kim Forrest, analitičarka u tvrtki Fort Pitt Capital Group.
Jutros je kurs dolara dosegnuo 103,60 jena, najvišu razinu u mjesec dana, dok je juče u ovo doba iznosio 102,90 jena.
Dolar je ponešto ojačao i u odnosu na evropsku valutu, pa je cijena evra skliznula s jučerašnjih 1,1215 na 1,1197 dolara.
Podršku evru pružaju špekulacije da bi Europska središnja banka (ECB) mogla postupno smanjivati program kupnje državnih obveznica, vrijedan 80 milijardi evra mjesečno, prije nego što sasvim ukine program kvantitativnog popuštanja monetarne politike.
Premda su iz ECB-a demantirali da su o tome raspravljali, prinosi na njemačke državne obveznice dosegnuli su najviše razine u dvije sedmice, a porasli su i prinosi na obveznice drugih članica evrozone.
Ulagači prate i kurs britanske funte, koji je prema dolaru juče skliznuo na najnižu razinu u 31 godinu, ispod 1,27 dolara, nakon što je britanska premijerka Theresa May upozorila da pregovori o izlasku iz EU-a neće biti bez problema.
Jutros se, ipak, kurs funte blago oporavio, pa je dosegnuo 1,2747 dolara. SEEbiz