TOKIO, Na većini azijskih berzi u petak su cijene dionica blago pale, nakon tri dana rasta, dok je vrijednost dolara prema košarici valuta dosegnula najvišu razinu u sedam mjeseci.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks oko 6,30 sati bio u plusu oko 0,2 posto, a blago su porasle i cijene dionica u Singapuru.
Berzovni indeksi u Australiji, Južnoj Koreji i Šangaju pali su, pak, između 0,1 i 0,4 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 6,30 sati bio u minusu 0,3 posto, nakon tri dana rasta.
Na azijskim se berzama jutros trguje oprezno, kao i juče na Wall Streetu, gdje su cijene dionica takođe blago pale.
Kvartalni poslovni rezultati američkih kompanija bolji su nego što su analitičari očekivali, no procjene su postavljene vrlo nisko, pa kompanijama nije teško nadmašiti ih.
Loše na tržišta, pak, utječe pad cijena nafte drugi dan zaredom, što je, među ostalim, posljedica jačanja dolara.
Nakon što je juče skliznula 2 posto, jutros je na američkom tržištu cijena barela oslabila daljnjih 0,4 posto, na 50,40 dolara. Na londonskom je tržištu, pak, barel pojeftinio 0,3 posto, na 51,22 dolara.
A na valutnim je tržištima dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, dosegnuo 98,54 boda, novu najvišu razinu od početka marta.
Jačanje dolara zahvaljuje se očekivanjima da će američka središnja banka do kraja godine povećati ključne kamatne stope.
S druge strane, evro je oslabio jer su nakon jučerašnje sjednice čelnika Europske središnje banke (ECB) splasnula očekivanja da će banka uskoro početi smanjivati podsticajne monetarne mjere.
Zbog toga je jutros u jednom trenutku kurs evra skliznuo na 1,0897 dolara, najnižu razinu u sedam mjeseci. Premda se kasnije vratio iznad granice od 1,09 dolara, ipak je i dalje na gubitku, s obzirom da je juče u ovo doba iznosio 1,0960 dolara.
Američka je valuta ojačala i prema japanskoj, pa se njezina cijena jutros kreće oko 104,15 jena, dok je juče u ovo doba iznosila 103,60 jena. SEEbiz