TOKIO, Na azijskim berzama u utorak su cijene dionica blago porasle, dok je dolar pod pritiskom jer ulagači špekuliraju da bi nova američka vlada mogla poticati konkurentnost privrede putem slabljenja valute.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 0,2 posto, a za toliko su pale i cijene dionica u Južnoj Koreji.
Berzovni indeksi u Šangaju, Hong Kongu, Singapuru i Australiji porasli su, pak, između 0,1 i 0,7 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio na dobitku 0,4 posto.
Na azijskim se berzama trguje oprezno zbog protekcionističkih najava novog američkog predsjednika Donalda Trumpa koji je potpisao uredbu o povlačenju SAD-a iz Trans-pacifičkog partnerstva (TPP), sporazuma 12 zemalja o trgovini, koji su, među ostalim, potpisali Japan i Australija.
Isto tako, Trump je najavio da će uskoro razgovarati s liderima Kanade i Meksika o početku novih pregovora o NAFTA-i, Sjevernoameričkom sporazumu o slobodnoj trgovini.
Kandidat za ministra finansija Steven Mnuchin kazao je, pak, američkim senatorima da će raditi na suzbijanju valutnih manipulacija, ali nije dao jasan odgovor na to smatra li da Kina manipuliše svojom valutom.
Mnuchin je, takođe, poručio da bi presnažan dolar mogao kratkoročno negativno uticati na američku privredu.
Prvi Trumpovi dani u Bijeloj kući obilježeni su više protekcionističkim najavama, a manje predstavljanjem detalja o njegovim obećanjima o smanjenju poreza, povećanju ulaganja u infrastrukturu i labavljenju regulacija u pojedinim sektorima, kažu analitičari.
Stoga sumnjaju da bi se nova američka vlada mogla usmjeriti na povećanje konkurentnosti domaće privrede putem slabljenja valute.
“Dok prolazi prvi Trumpov tjedan u Bijeloj kući, na tržištima raste skepticizam, čemu je pridonio inauguracijski govor, kao i novi sukob predsjednika s medijima”, pišu analitičari ANZ-a u bilješci klijentima.
A na valutnim je tržištima dolar pod pritiskom zbog Trumpovih najava protekcionističke politike.
Od lanjskog decembra, kada je Trump izabran na predsjedničkim izborima, dolar je jačao zahvaljujući očekivanjima da će smanjenje poreza i povećana fiskalna potrošnja potaknuti rast gospodarstva, ali i inflacije.
Zbog toga se, pak, očekivalo da će američka središnja banka ubrzati tempo povećanja kamata u idućem razdoblju. No, posljednjih sedmica dolar je izgubio na zamahu, među ostalim i zbog poruka Trumpa i njegovog tima da jaki dolar šteti američkim izvoznicima.
Jutros je kurs dolara prema japanskoj valuti u jednom trenutku zaronio na samo 112,52 jena, najniži nivo od kraja decembra. Kasnije se oporavio na 112,95 jena, no to je ispod 113,45 jena, koliko je iznosio juče u ovo doba.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na evropsku, pa je cijena evra porasla na 1,0756 dolara, najvišu razinu od 8. prosinca, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0746 dolara.
A cijene su nafte nestabilne jer ulagače zabrinjava rast proizvodnje u SAD-u, pa ih nije ohrabrio ni zaključak članica OPEC-a da se dogovoreno smanjenje proizvodnje uspješno provodi.
Jutros je na američkom tržištu cijena barela porasla 23 centa, na 52,98 dolara, dok je na londonskom tržištu barela pojeftinio 28 centi, na 55,51 dolar. Hina