TOKIO, Na azijskim su berzama u petak cijene dionica stabilne, nakon oštrog pada dan prije, dok je kurs evra prema dolaru skliznuo na najniži nivo od 2003. godine.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks oko 7,30 sati bio u plusu 0,7 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji i Singapuru porasle između 0,2 i 0,4 posto.
Berzovni indeksi u Hong Kongu, Šangaju i Australiji pali su, pak, između 0,1 i 0,4 posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 7,30 sati bio u plusu 0,1 posto.
Azijske ulagače ohrabrio je jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu, čime su nadoknadile dio gubitaka od prethodnoga dana, kada je američka središnja banka povećala ključne kamatne stope za 0,25 postotnih bodova i signalizirala da će ubrzati tempo povećanja kamata idućih godina.
Analitičari smatraju da procjene o ubrzanju rasta kamata predstavljaju reakciju Feda na najavljene politike novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa o smanjenju poreza, povećanju fiskalne potrošnje i ulaganja u infrastrukturu.
Trumpove politike mogle bi potaknuti brži rast američke privrede, ali i inflacije.
“Svjetska tržišta nastavljaju se prilagođavati procjenama da će smanjenje poreza u SAD-u potaknuti rast inflacije i kamatnih stopa”, kaže Ric Spooner, analitičar u tvrtki CMC Markets.
Zbog toga rastu prinosi na američke obveznice, a azijska tržišta različito reagiraju, s obzirom na to da će povećanje kamata u SAD-u različito uticati na razvijena i tržišta u razvoju.
“Tržišta u razvoju najviše su pogođena odljevom kapitala jer ulagači traže veće prinose, ali i zbog rasta troškova servisiranja dugova nominiranih u dolarima”, kaže Kathy Lien, direktorica u tvrtki BK Asset Management.
Zbog toga se na većini azijskih burzi trguje oprezno, dok je japanski Nikkei indeks znatno porastao, što se zahvaljuje slabljenju jena.
To, naime, pozitivno utječe na cjenovnu konkurentnost japanskih izvoznih proizvoda na inozemnim tržištima.
A na valutnim je tržištima vrijednost američkog dolara prema košarici valuta dosegnula najviše razine od prosinca 2002. godine.
Njegov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, probio se, po prvi puta nakon 14 godina, iznad razine od 103 boda.
Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti dosegnuo 118,30 jena, najvišu razinu u 10 mjeseci, dok je jučer u ovo doba iznosio 117,86 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na evropsku, pa je cijena evra skliznula s 1,0510 dolara, koliko je iznosila juče u ovo doba, na 1,0430 dolara. U jednom trenutku zaronila je na samo 1,0366 dolara, najnižu razinu od 2003. godine.
Posljedica je to očekivanja da će Fed i iduće godine povećavati kamate, dok je Evropska središnja banka najavila nastavak vođenja vrlo labave monetarne politike.
A zbog jačanja dolara pod pritiskom su cijene sirovina, koje se izražavaju u američkoj valuti. Tako je cijena zlata jutros skliznula na 1.122 dolara po unci, najniži nivo u više od 10 mjeseci.
Cijena su se nafte, pak, ponešto oporavile nakon prethodnoga pada. Na londonskom je tržištu barel poskupio 0,5 posto, na 54,27 dolara. Hina