TOKIO, Na azijskim berzama u četvrtak je vladala velika nervoza, jer bi ključno izvješće o zaposlenosti u SAD-u za avgust, čija se objava očekuje kasnije tokom dana, moglo nagnati Fed za uskoro podigne kamatne stope, a to nepovoljno utiče na ulaganje u dionice.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, jutros je stagnirao, kao i japanski Nikkei indeks.
Američki Institut za menadžment nabave (ISM) objavio je da je indeks tvorničkih aktivnosti u avgustu pao na 49,4 boda, što je ispod procjena ekonomista od 52 boda, a ukazuje na prvu kontrakciju proizvodnje od veljače.
Taj podatak pritisnulo je raspoloženje na tržištu u uslovima kad su investitori ionako nervozni pred objavu podatka o zaposlenosti u SAD-u tokom avgusta.
Potpredsjednik Feda Stanley Fischer krajem prošle sedmice najavio je da će središnja banka prije odluke o podizanju kamatnih stopa razmotriti to izvješće. Ekonomist procjenjuju da je u kolovozu američko gospodarstvo kreiralo 180.000 novih radnih mjesta.
“Neki tržišni sudionici kladili su se da će Fed podignuti kamatnu stopu već u rujnu, no zbog slabog ISM indeksa američkih tvorničkih aktivnosti i slabe prodaje vozila u najvećoj svjetskoj privredi, čini se da su se njihova očekivanja izmijenila”, kaže Hikaru Sato, analitičar pri Daiwa Securitiesu.
Dodaje kako nema dileme da se SAD kreće prema zaoštravanju monetarne politike – smjer je i dalje isti, ali kretanje tečaja dolara i jena ukazuje da investitori smanjuju svoja očekivanja od podizanja kamata u kratkome roku.
Kurs dolara stagnira prema jenu na 103,36 jena, nakon što je tokom noći oslabio na najnižu razinu prema japanskoj valuti u zadnjih mjesec dana od 104 jena.
Kurs eura takođe stagnira na 1,1199 dolara, nakon što je u četvrtak ojačao 0,3 posto. Ranije tokom sedmice dotaknuo je i najnižu razinu u zadnje tri sedmice prema američkoj valuti, od 1,1123 dolara.
Američka valuta crpila je podršku krajem prošle i početkom ove sedmice iz izjava Fedovih dužnosnika na simpoziju središnjih bankara u Jackson Holeu, koje su potaknule očekivanja o skorašnjem podizanju kamatnih stopa.
Pod pritiskom slabljenja tvorničkih aktivnosti u SAD-u, dolarov indeks, koji mjeri kretanje dolara prema košarici šest najvažnijih svjetskih valuta, spustio se s u srijedu zabilježene najviše razine u zadnja tri tjedna od 96.255 bodova, i to za 0,36 posto, na 95.672 boda.
“Svi samo čekaju sutrašnje podatke o zaposlenosti”, kratko je komentirao Craig Bishop, strateg pri RBC Wealth Managementu. SEEbiz