TOKIO, Na azijskim su berzama u četvrtak cijene dionica dosegnule najviše nivoe u mjesec dana, zahvaljujući novim rekordima na Wall Streetu, ohrabrujućim pokazateljima iz kineske privrede i uvjerenju ulagača da će Evropska središnja banka i dalje voditi vrlo labavu monetarnu politiku.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks oko 7,30 sati bio u plusu 1,4 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Singapuru, Hong Kongu, Australiji i Južnoj Koreji porasle između 0,1 i 1,4 posto.
Zahvaljujući tome, MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,30 sati u plusu 1,2 posto, ojačavši treći dan zaredom.
Azijske ulagače ohrabrili su jučerašnji novi rekordi Dow Jones i S&P 500 indeksa jer je na Wall Streetu nastavljen uspon cijena dionica potaknut obećanjima novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa o smanjenju poreza i povećanju fiskalne potrošnje te ulaganja u infrastrukturu.
Pozitivno su na tržišta uticali i bolji nego što se očekivalo podaci iz Kine o izvozu i uvozu, pri čemu je uvoz sirovina prošloga mjeseca bio snažan, pa je to podržalo njihove cijene.
“Poboljšanje tih pokazatelja odražava jačanje globalne potražnje, a posljednja izvješća pokazuju da bi razvijena gospodarstva kraj godine mogla dočekati na čvrstim nogama”, kaže Julian Evans-Pritchard, analitičar u tvrtki Capital Economics.
Podršku tržištima pruža i uvjerenje ulagača da će na današnjoj sjednici čelnici Evropske središnje banke (ECB) produžiti podsticajne programe kupovine imovine za daljnjih šest mjeseci, što bi trebalo pozitivno uticati na evropske berze.
Ulagače je ohrabrila i stabilnost cijena nafte, nakon dva dana pada. Na londonskom se tržištu jutros cijena nafte stabilno kreće oko 53 dolara po barelu, dok je na američkom tržištu barel poskupio 10-ak centi, na 49,90 dolara.
Zbog svega toga ulagače nije uznemirilo ni smanjenje procjene rasta japanske privrede u trećem tromjesečju, ni odluka agencije Moody′s o smanjenju izgleda za kreditni rejting Italije na ′negativne′.
Nakon što je premijer Matteo Renzi u ponedjeljak najavio ostavku zbog poraza na referendumu o ustavnim promjenama, Moody′s je sinoć upozorio da bi mogao smanjiti rejting Italije, ako se ne preokrenu slabi izgledi po pitanju privrede i javnog duga.
Premda je Renzijeva ostavka izazvala političku nestabilnost u Italiji, pa se spominju i izvanredni parlamentarni izbori, cijene dionica na berzi u Milanu posljednjih dana rastu, kao i na evropskim berzama.
A na valutnim tržištima evro jača uoči sjednice ECB-a. Jutros je njegov kurs dosegnuo 1,0770 dolara, dok je juče u ovo doba iznosio 1,0717 dolara.
Premda se očekuje da će ECB produžiti podsticajne programe, neki analitičari smatraju i da bi mogla signalizovati da će iduće godine početi smanjivati podsticaje.
A to bi moglo potaknuti jačanje evra prema dolaru, premda se očekuje da će američki Fed iduće sedmice povećati ključne kamatne stope.
Osim prema evru, dolar je jutros oslabio i prema japanskoj valuti, pa je njegov kurs skliznuo na 113,50 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 114,10 jena. Hina