TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros pod pritiskom, kao i američki dolar, jer je mogućnost zastoja u radu mnogih državnih službi u SAD-u sve veća, s obzirom da se ne nazire dogovor u Kongresu o budžetu.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 1,3 odsto, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji, Singapuru, Hong Kongu i Australiji pale između 0,5 i 1,2 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na gubitku 1,1 odsto.
U minusu je i američki S&P 500 terminski indeks, oko 0,7 odsto, što je posljedica pat pozicije između republikanaca i demokrata u Kongresu po pitanju budžeta za iduću poslovnu godinu, koja počinje 1. oktobra.
U nedjelju su republikanci u Predstavničkom domu prihvatili nacrt zakona o privremenom finansiranju kojim bi se finansiralo djelovanje savezne države do 15. decembra, ali i kojim bi se za godinu dana odgodio početak sprovođenja zdravstvene reforme na kojoj insistira predsjednik Barack Obama, prenose agencije.
No, Senat, u kojem većinu imaju demokrati, najvjerovatnije će odbaciti taj zakon, dok je Bijela kuća saopštila da će predsjednik uložiti veto u slučaju da ga Kongres prihvati. Ako se budžet ne donese na vrijeme, mnoge državne službe od utorka neće raditi.
Ulagače su jutros pokolebali i slabi makroekonomski podaci iz Kine. Prema izvještaju HSBC banke, PMI indeks industrijske aktivnosti iznosio je u septembru 50,2 boda, znatno manje od 51,2 boda, koliko je pokazala prva procjena.
To pokazuje da druga po veličini svjetska ekonomija ne raste toliko snažno koliko su se ulagači nadali.
Loše na tržište utiče i politička kriza u Italiji, gdje je u subotu čelnik desnog centra Silvio Berlusconi povukao svoje ministre iz vladajuće koalicije, zbog čega prijeti pad vlade Enrica Letta.
„Politička dinamičnost tokom vikenda u SAD-u i Italiji vjerovatno će natjerati ulagače u defanzivu na početku nedjelje, koji će očigledno biti prepun političkih događaja i ekonomskih podataka”, pišu analitičari Barclaysa u bilješci klijentima.
Zbog neizvjesnosti u Washingtonu, na valutnim je tržištima dolar pod pritiskom. Njegov je kurs prema japanskoj valuti jutros potonuo na 97,90 jena, dok je u petak vrijedio 98,25 jena.
I dok je prema jenu oslabio, dolar je prema evru ojačao jer je evropska valuta pod pritiskom krize u Italiji.
Cijena evra pala je jutros na 1,3495 dolara, dok je u petak iznosila 1,3520 dolara.
Evro je oslabio i prema japanskoj valuti, pa mu je kurs skliznuo sa 132,85 jena, koliko je iznosio u petak, na 132,15 jena.