NJUJORK, Pošto je za dlaku izbegla recesiju sličnu onoj iz 1930-ih godina, svjetska privreda će iduće godine živnuti predvođena azijskim ekonomijama koje će nastaviti da podstiču opšti rast.
Među razvijenim zemljama, SAD, gdje finansijski sistem i tržište rada pokazuju znake stabilizacije, ićiće brže od Evrope čiji oporavak koči visoka nezaposlenost.
Prema ekonomskom pregledu Međunarodnog monetarnog fonda, očekuje se da će svjetska industrijska proizvodnja porasti za 3,1 odsto tokom 2010. godine.
Većinu rasta će gurati ekonomije u brzom razvoju, kao što su Idija i Kina, gdje je fabrička produkcija u oktobru zabilježila najveći pomak u proteklih 18 mjeseci.
Za 2009. godinu, MMF očekuje pad svjetskog bruto domaćeg proizvoda od 1,1 procenat.
Mada stvari vjerovatno neće biti onako loše kao što su mogle da budu, MMF nalazi da se treba kloniti svake euforije, posebno zato što će se nezaposlenost nastaviti u dogledno vrijeme.
“Oluja je prošla. Najgore je izbjegnuto. Ipak, ekonomija ostaje u rovitom stanju – stabilna, sa poboljšanjem, ali i dalje krajnje ranjiva”, rekao šef MMF-a Dominik Štraus-Kan na nedavnoj konferenciji u Londonu.
Ujedinjene nacije takođe očekuju da svjetska privreda nstavi rast 2010. godine, uz opomenu da će opravak biti krhak.
U pregledu svog godišnjeg ekonomskog predviđanja koje će biti objavljeno u januaru, UN zaslugu za izvlačenje iz krize pridaju ogromnim novčanim stimulativnim mjerama koje su vlade širom svijeta pokrenule krajem 2008.
Svjetska organizacija preporučuje da se nastavi sa stimulativnim paketima sve dok se jasni znaci snažnijeg oporavka ne pojave u vidu rasta potrošnje stanovništva, većeg privatnog ulaganja i povećanja zaposlenosti.
Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) je više nego udvostučila procjenu rasta za svojih 30 država članica – među kojima su SAD, Japan, Njemačka i Britanija – na 1,9 odsto u poređenju sa jedva 0,7 procenat koliko je predviđala u julu.
Međutim, oporavak je isuviše mlak da bi zaustavio neprekidni rast nezaposlenosti. Prema ekonomskom pregledu OECD, moguće je da će nezaposlenost u evrozoni početi da se smanjuje tek poslije 2011. godine sa očekivanih 10,8 procenata.
Državni budžeti su teško stradali u krizi i dug većine zemalja OECD bi mogao da do 2011. godine bude veći od njihovog bruto domaćeg proizvoda. Ka smanjenju državne potrošnje ili povećanju poreza ne treba posezati brzinom koja bi mogla da oslabi oporavak, naglašava se u OECD.